Effects of group theraplay on social skills and problem behaviors of preschoolers in classroom environment
Grup theraplay metodunun sınıf ortamında uygulamasının okulöncesi çocukların sosyal becerileri ve problem davranışları üzerine etkisi
  1. Tez No: 545874
  2. Yazar: SÜMEYYE SANCAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FEYZA ERDEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Theraplay, çocukların özsaygı ve başkalarına güvenme becerilerine yardımcı olan yapılandırılmış ve bağlanma temelli bir oyun terapisi yöntemidir. Theraplay yönteminin sınıflar ve farklı klinik ortamlar içerisinde kullanımını sağlayan, yapılandırılmış grup oyunları ve kendine özgü terapötik kurallarıyla gruba dair bağlantı ve aidiyet duygularını geliştirmeyi amaçlayan versiyonu ise Grup Theraplay olarak adlandırılır. Bu çalışmanın amacı oyun terapisi yöntemlerinden biri olan 'Grup Theraplay' metodunun anaokulu sınıf ortamında uygulamasının, 60-72 aylık okul öncesi çocuklarının sosyal becerileri, sosyal işbirliği becerileri, sosyal iletişim becerileri ve problem davranışları üzerindeki etkisini incelemektir. Araştırma deneysel bir çalışma olup statik grup öntest-sontest desen kullanılarak tasarlanmıştır. Çalışmanın katılımcıları Ankara ilinde özel bir anaokuluna devam eden 60-72 aylık 28 okul öncesi çocuğudur. 28 katılımcının; 14 ü deney grubu diğer 14ü ise kontrol grubunda bulunmaktadır. Deney grubuna 8 seanslık bir Grup Theraplay programı uygulanırken, kontrol grubu rutin eğitim programına devam etmiştir. Anaokulu ve Anasınıfı Davranış Ölçeği kullanılarak öntest-sontest verileri toplanmıştır. Toplanan veriler Mann-Whitney U ve Wilcoxon Signed testleri kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırmanın sonucunda Grup Theraplay uygulamasının çocukların sosyal becerileri, sosyal işbirliği becerileri ve problem davranışları üzerinde anlamlı bir etkisi olduğu gözlenmiştir. Öte yandan sosyal etkileşim becerileri üzerindeki değişiklik istatistiksel olarak anlamlı bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
Theraplay is a structured and attachment based play therapy method that helps children to improve self-esteem and trust in others. Group Theraplay is an extended version of Theraplay used in group settings that aims to increase the sense of connection and belonging among group members via using structured group games with its unique therapeutic rules. The method can be used in different group formats like classrooms and clinical settings. The aim of this study is to investigate the effects of Group Theraplay play therapy method on the social skills, social interaction skills, social cooperation skills, and problem behaviors of preschool children in their classroom environment. A static group pre-test post-test control group design was used in this experimental study. The participants were 60 to 72 month-old preschool children from a private kindergarten in Ankara. A total of 28 children, 14 of whom formed the control group and 14 of whom formed the experimental group, participated in the study. The Group Theraplay sessions were implemented with the experimental group for 8 weeks while the control group continued their routine educational program. The data was collected through using Preschool and Kindergarten Behaviors Scale (PKBS-2) as pre-test and post-test. The results were analyzed by using Mann-Whitney U Test and Wilcoxon-Signed Test. The results of the study revealed that there was a significant difference on the scores of problem behaviors, social skills and social cooperation skills of children. On the other hand, the social interaction skill scores were non-significant.