Tolstoy'un hayatı, eserleri ve din görüşü
Tolstoy's life, works and thoughts about religion
- Tez No: 545873
- Danışmanlar: PROF. DR. TUNCAY İMAMOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Felsefe, Religion, Philosophy
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Tolstoy'un din hakkındaki görüşlerinin incelendiği bu çalışma, giriş ve iki ana bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde din kavramı ve bu kavramın dinler tarafından nasıl değerlendirildiği, tarihsel olarak nasıl bir gelişim yaşadığı açıklanmaktadır. Tezin birinci bölümünde, Tolstoy'un hayatı ve eserleri ele alınmıştır. İkinci bölümde ise, Tolstoy'un din kavramı hakkındaki düşüncelerinden ve bir Hıristiyan olarak Tolstoy'un eserlerinde Hıristiyanlık için yaptığı eleştirilerinden bahsedilmiştir. Tolstoy vicdan ve ahlak temelli bir din anlayışı sunarken, yozlaşmış inançlara da birer eleştiri getiren isim olarak edebiyat ve düşünce tarihinde önemli bir yer edinmiştir.
Özet (Çeviri)
This study that is examined the views of Tolstoy about religion consists of introduction and two main parts. In introduction part, the concept of religion and how it is evaluated of religion and how it has evaluated and how it has development historically are explained. In the first part of thesis, Tolstoy's life and his works are dealt. Tolstoy's opinions about concept of religion and Christian Tolstoy's comprehensions for Christianity in his works are mentioned in the second part. Tolstoy who gains an important place in literature and intellectual history not only present sense of religion which is saved on conscience and morals, but also criticizes degenerate beliefs.