Mandibular ark distalizasyonunda kullanılan ortodontik minivida ve ramal plak ankrajının dental etkilerinin sonlu elemanlar analizi ile değerlendirilmesi
Evaluation dental effects of orthodontic miniscrew and ramal miniplate anchorage used in mandibular arch distalization by finite element analysis
  1. Tez No: 545876
  2. Yazar: İSMAİL ARDA ALANLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYÇA ARMAN ÖZÇIRPICI
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Çalışmamızın amacı Sınıf III malokluzyona sahip bireylerde iki farklı geçici ankraj ünitesinden destek alan total mandibular ark distalizasyonu tekniğini sonlu elemanlar yöntemi ile karşılaştırarak mandibular dentisyona etkilerini öngörmektir. Bunun için bilgisayarlı tomografilerden ve 3D Doctors programından yararlanılarak iki farklı mandibular model elde edilmiştir. Bu dişli modellere braketler, ark teli, minivida ve miniplak 3 boyutlu tarayıcılar ile taranıp modellentikten sonra yazarların çalışmalarında uygun gördüğü anatomik bölgelere yerleştirilmiştir. Birinci modelde mandibular arka distalizasyon amaçlı kuvvet Kook ve ark. yaptığı çalışmada olduğu gibi miniplaktan 300gr olacak şekilde ayarlanmış, ikinci modelde ise bu kuvvet Chang ve ark. yaptığı çalışmada belirttiği üzere minividadan 200gr olarak tutulmuştur. Farklı şiddette ve vektörde kuvvetlere maruz kalan mandibular dentisyondaki değişimler x, y ve z akslarında incelenmiştir. Sonuçlara baktığımızda miniplak ve minivida grubunda dişlerin x aksında pozitif yönde hareket ettiklerini, bu hareketin minivida grubunda anterior ve posterior diş gruplarında daha belirgin olduğu görülmektedir. Kuvvet vektörünün en fazla olduğu y aksında miniplak ve minivida grubunda anterior ve posterior dişlerin distal yönde tipping'e uğradıklarını bu devrilmenin miniplak grubunda daha fazla olduğu bulunmuştur. Z aksındaki değişimler yorumlandığında ise her iki mandibular arkın anterior rotasyona uğradığı, miniplak grubunda anterior ve premolar dişlerin ekstrüzyonuna posterior dişlerin intrüzyonunun eşlik ettiği, minivida grubunda ise genel bir intrüzyonun görüldüğü bu intrüzyonun posterior dişlerde anterior dişlere oranla daha az olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of our study is to predict the effects of mandibular dentition by comparing the total mandibular arc distalization technique with two different temporary anchorage devices in the patients with class III malocclusion. Two different mandibular model was obtained from BT and formed with 3D Doctors computer program. Brackets, arch wires, miniscrew and miniplates were scanned with 3D scanners and attached to the models as described. In the first model mandibular arch distalization force was applied 300gr from ramal miniplates as Kook et al did in their study, in the second model distalization force was applied 200gr from miniscew as Chang et al described in their study. Changes in mandibular dentition exposed to forces in different vigor and vector were investigated on x, y and z axes. When we look at the results, it is seen that the teeth move in a positive direction in the x- axis of the miniplate and miniscrew group, which is more evident in the anterior and posterior teeth groups in the miniscrew group. In the y axis where the force vector is highest , tipping of the whole arch is greater in the miniplate model than the miniscrew model. In the z axis it is observed that both miniplate and the miniscrew models showed anterior rotation. Anterior and premolar teeth were extruded but molar teeth intruded in the miniplate model. In the miniscrew group there was a general intrusion which was greater in the posterior teeth than the anterior teeth.