Broadband ground motion simulation within Duzce city (Turkey)
Düzce şehri (Türkiye) geniş bantlı yer hareketi simülasyonu
- Tez No: 545890
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEGÜL ASKAN GÜNDOĞAN, PROF. DR. AYŞE SEVTAP KESTEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Deprem Mühendisliği, Earthquake Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Deprem Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Büyük nüfuslu bölgelerde, depremler daha tehlikeli ve yıkıcı hale gelir. Hasarı önlemek ve tehlikeyi azaltmak için, sismik tehlike analizi ve mühendislik sismolojisinde geniş bantlı kayıtlar toplanmaktadır. Sismik aktivite olarak önemli olan ve yetersiz sismik ağı bulunan alanlarda, simule edilmiş yer hareketi daha da önem kazanmaktadır. Geniş bantlı yer hareketi simulasyonları 12 Kasım 1999 Düzce Depremi için yapılmıştır. Yer hareketi kaydının düşük frekans kısmı için deterministik, yüksek frekans kısmı için ise stokastik yöntem kullanılmıştır. Geniş bantlı yer hareketi simulasyonları, yer hareketi kaydının frekans bölgesi yüksek frekans aralığı olan stokastik simulasyon için EXSIM ve yer hareketi kaydının frekans bölgesi düşük frekans aralığı olan deterministik simulasyon için COMPSYN programları kullanılarak yapılmıştır. Gerçek ve simüle edilmiş yer hareketi simülasyonlarının karşılaştırmaları zaman ve frekans alanında yapılmıştır. Karşılaştırmalar için Düzce şehri yakınlarında yer alan BOL, DZC, GYN ve SKR olmak üzere dört istasyon seçilmiştir. Simüle edilmiş yer hareketi dağılımı ile gözlemlenen hasar karşılaştırmaları verilmektedir. Ek olarak, yer hareketi tahmin denklemleri ile sentetik azalımlar uygulanmıştır. Son olarak, 12 Kasım 1999 Duzce Depremi'nin bina tepki simülasyon kayıtları üç çerçeve sistem için uygulanmıştır. Simüle edilmiş verilerden gelen davranışlar, gerçek verilerden gelenler ile karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Earthquakes have more hazardous and devastating effects in populated areas. To prevent damage and reduce the risks, broadband records are collected to use in the seismic hazard assessment and engineering seismology. In areas with significant seismic activity and insufficient seismic networks, the simulated ground motions become more important. Broadband ground motion simulations are performed for 12 November 1999 Duzce earthquake. Deterministic simulations are performed for low frequency part and stochastic simulations are performed for high frequency part of the ground motion record. Broadband ground motion simulations are done using EXSIM program for the stochastic high frequency portion of the ground motion and COMPSYN program for the deterministic low frequency portion. The comparisons of the real and simulated ground motion simulations are done in both time and frequency domains. For comparisons, four stations are selected, namely BOL, DZC, GYN and SKR which are located near Duzce City. Comparisons of observed damage with the distribution of simulated ground motion are also given. Additionally, attenuation of simulated data is compared against ground motion prediction equations. Finally, simulated records of the 12 November 1999 Duzce earthquake are used in dynamic response analysis of three selected frames. The responses from simulated data is compared with those from the real data.