Mitigation of diode reverse recovery current problem in class-D power amplifiers
D sınıfı güç yükselticilerinde diyot zıt toparlanma akımı probleminin azaltılması
- Tez No: 545892
- Danışmanlar: PROF. DR. HALDUN KARACA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Yüksek verimlilik ve güç yoğunluğu talebindeki artış sebebi ile lineer yükselteçler yerlerini daha sürdürülebilir olan anahtarlamalı tip yükselteçlere bırakmaktadır. Anahtarlamalı yükselteçler, gücün belirli zamanlarda aktarılması için açık ve kapalı olarak çalışan yarı iletken anahtarlar kullanır. Bu anahtarlamalı topolojilere D Sınıfı yükseltici denmektedir. D sınıfı yükselticiler tam köprü veya yarım köprü konfigürasyonlarını kullanmaktadır. Giriş sinyali yüksek frekanslı bir taşıyıcı ile modüle edilerek çıkış güç anahtarlarını sürmektedir. Çıkışın sürekliliği endüktif bir filtre ile sağlanmaktadır. Bu teknik sayesinde güç tüketimi, özellikle yüksek voltajlı uygulamalarda çok düşük değerlere çekilebilmektedir. Ancak bu anahtarlama kayıpları, elektromanyetik girişim ve devre karmaşıklığı gibi birçok sorunu beraberinde getirmektedir. Endüktör akım yolu bir silikon diyot barındırıyorsa bu sorunlar zıt toparlanma karakteristiği sebebi ile ciddi bir hal almaktadır. Bu tez yüksek bant genişliğinde akım ve voltaj ölçümü pratikleri, güç ve sinyal katlarını kapsayan çeşitli simülasyonlar ve zıt toparlanma akımı kaynaklı voltaj ve akım tepelerinin azaltılmasına yönelik optimizasyon yöntemleri içermektedir.
Özet (Çeviri)
With the constant increase in demand of high efficiency and power density, linear amplifiers are leaving their grounds to the more sustainable switch mode devices. In switching amplifiers, semiconductor switches are used for applying power at determined instances within an on/off action. These switching topologies are called Class-D amplifiers. Class-D amplifiers consist of half or full bridge switch configuration. The input signal is modulated in a high frequency carrier and fed to the power switches. Continuity of output current is provided via an inductive filter. With this technique, energy consumption can be effectively reduced to a fraction, especially in high voltage applications. However, this introduces many challenges to deal such as switching losses, electromagnetic interference and increased system complexity. If the inductor current path contains a silicon diode, these challenges become severe because of the reverse recovery characteristics. This thesis contains practices of high bandwidth current and voltage measurements, various system simulations covering both power and small signal stages and optimization methods for mitigating reverse recovery current related voltage ringing and current spikes.