Yolcuların havayolu tercihinde demografik özelliklerin etkisi: Türkiye çıkışlı yurtdışı seferlerinin yolcularıyla bir anket
The influence of demographic characteristics on passengers' airline choice: A survey with the passengers of international flights from Turkey
- Tez No: 545893
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TANSES YASEMİN GÜLSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sivil Havacılık, Ulaşım, İşletme, Civil Aviation, Transportation, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 211
Özet
Çalışmanın amacı, yolcuların havayolu tercihini etkileyen unsurlara verilen önemin demografik değişkenler temelindeki farklılıklarını ortaya çıkarmaktır. Milas-Bodrum Havalimanı'nın dış hatlar terminalinde bekleyen 555 yolcuya yüz yüze anket uygulanmıştır. Yolcular, o günkü uçuşlarını gerçekleştirecekleri havayolunun seçiminde çeşitli havayolu tercih ölçütlerinin ne denli önemli olduğunu değerlendirmişlerdir. İncelenen demografik değişkenler, yaş, cinsiyet, eğitim düzeyi, meslek, gelir düzeyi, uyruk, seyahat amacı, uçuş sıklığı ve seyahat sınıfıdır. (Seyahat amacı, uçuş sıklığı ve seyahat sınıfı davranışsal değişkenleri, bu çalışmada demografik değişken kabul edilmiştir.) Veriler önce ana bileşenler analizine tabi tutulmuş, daha sonra hipotezler Kruskal-Wallis ve Mann-Whitney U testleriyle sınanmıştır. Meslek ile seyahat amacı dışındaki demografik değişkenlerin tümü, havayolu taşımacılığı hizmetinin çeşitli unsurlarına verilen önemi kısmen etkilemektedirler. Bu unsurlar, operasyonel yetkinlik ve uçuş konforu, uçuş emniyeti, hizmete erişimi kolaylaştırıcı yan hizmetler, kabin içi ürün kalitesi, problem çözmede etkililik, imaj ve itibar ve elverişliliktir. Gruplar arası anlamlı farklılıkların belirlenebilmesi için, değişkenlerin alt gruplarına Mann-Whitney U çoklu karşılaştırma (Post-Hoc) analizleri uygulanmıştır. Yönetsel öneriler ve araştırma önerileri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aims to discover whether demographic variables influence the importance given to the determinants of passengers' airline choice. A survey was conducted among 555 passengers on outgoing international flights from the Milas-Bodrum Airport on the Aegean coast of Turkey. 555 passengers evaluated the importance they gave to the various criteria pertaining to airline travel service in choosing the airline they were to board that day. The demographic variables studied were gender, age, educational level, profession, income level, nationality, travel purpose, flying frequency, and airline travel class. (The behavioral variables of travel purpose, flying frequency, and airline travel class were classified as demographic variables for the purposes of this study.). Data was first analyzed using principal components analysis and then subjected to hypothesis-testing using Kruskal-Wallis and Mann-Whitney U. With the exception of profession and travel purpose, the demographic variables all had a partial influence on the various aspects of airline travel service: operational competence and in-flight comfort, flight safety, supplementary services that facilitate accessing the core product (i.e., airline service), image and reputation, problem-solving effectiveness, in-cabin product quality, and convenience. To determine which groups differed significantly, post-hoc multiple comparisons were conducted, using Mann-Whitney U. Managerial and research implications were discussed.