Raylı ulaşım fizibilitelerinde yeni yaklaşımlar ve konjoint analizinin Erzincan kentinde uygulanması
New approaches and conjoint analysis in railway transportation feasibility studies in Erzincan
  1. Tez No: 545902
  2. Yazar: FURKAN AKDEMİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAYRİ ULVİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ulaşım, Şehircilik ve Bölge Planlama, Transportation, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 177
Özet
Bu tez çalışmasında, kent içi raylı ulaşım yatırımlarının konvansiyonel fizibilitesinde etkili olan ölçütlerine karşılık modern gerekliliklere ilişkin yeni bir yaklaşım geliştirilmektedir. Modern gerekliliklere yönelik geliştirilen yeni fizibilite yaklaşımında kent içi raylı sistem yatırımları bir hizmet türü olarak görülmekte ve bu yüzden geliştirilen modern fizibilite yaklaşımı için ölçütlerin önem değerleri, fayda tahminleri, yatırımı etkileme yönü konjoint analiz yöntemi kullanılarak hesaplanmaktadır. Çalışma kapsamında Erzincan cadde tramvayı projesinin konvansiyonel ve geliştirilen modern fizibilite yaklaşımı açısından karşılaştırmalı değerlendirmesi bulunmaktadır. Modern fizibilite yaklaşımı, konjoint analizinin sonucunda ortaya çıkan konjoint analiz modeli ile hesaplanmakta ve konvansiyonel fizibilite sonuçları ile karşılaştırılmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, a new approach to modern requirements is being developed against the criteria that are effective in the conventional feasibility of urban rail transport investments. In the new feasibility approach developed for modern requirements, urban rail system investments are considered as a service type, and therefore, the importance values, benefit estimates and the direction of effect of investment are calculated by using the conjoint analysis method. Within the scope of the study, the Erzincan street tramway project has a comparative evaluation in terms of the conventional and developed modern feasibility approach. The modern feasibility approach is calculated with using the conjoint analysis model as a result of the conjoint analysis and compared with the conventional feasibility results.