Türkiye'de ilçe idaresinden sorumlu paydaşların ilçenin genel sorunlarına yönelik tespitleri (Malatya ilçeleri üzerine bir araştırma)
Determination of stakeholders responsible for the general problem management district in Turkey
- Tez No: 545903
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET GÜVEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
İlçe idaresi, merkezi yönetimin taşra teşkilatı içerisinde mülki sistemdeki en küçük idare birimidir. İlçelerin içerisinde yönetimsel olarak birçok kurum ve sivil toplum kuruluşları gibi yapılar bulunmakta ve bunlar ilçenin genel idaresine etki etmektedirler. Buna rağmen ilçelerin bu etkileşim içerisinde sorunlarının bulunduğu ve bu yapıların ilgili sorunlara çözüm üretmede yetersiz kaldığı gözlenmektedir. Bu durumun sebebi olarak ülkenin Başkent örgütü dahil, politika yapıcı ve uygulayıcıların ilçe sorunlarının çözümü noktasında alışıla gelen yöntemlerin dışında bir bakış açısına sahip olmamaları gerekçe olarak gösterilebilir. Bu çalışma, ilçe sorunlarını saptama ve bu sorunlar karşısında çözüm önerileri geliştirmeyi amaçlamaktadır. Bu amaç kapsamında hazırlanan çalışma teorik ve uygulama olmak üzere iki ana bölümden oluşmaktadır. Teorik kısımlarda, ilk olarak Türk idare yapısı incelenmektedir. İkinci olarak taşra birimi içerisindeki ilçenin yönetim yapısı ve yönetimde söz sahibi olan diğer paydaşlar üzerinde durulmaktadır. Uygulamalı kısımda ise ilçe sorunlarının tespitine yönelik ilçedeki tüm kesimleri kapsayacak şekilde anket çalışması ve ilçe yöneticilerine mülakat yapılarak elde edilen sorunlara çözümler üretilmeye çalışılmıştır
Özet (Çeviri)
County government is the smallest management unit in the municipal system within the provincial organization of the central government. Within the counties, administratively there are many institutions like non-governmental organizations, which affect the general government of the county. Nevertheless, it is observed that the counties have problems in this interaction and these structures are insufficient to provide solutions to the related problems. It may be cited as the reason for this situation is that the policy makers and implementers, including the Capital organization of the country, do not have a perspective other than the usual methods to solve county problems. This study aims to identify county problems and to develop solutions to these problems. The study prepared within the scope of this aim consists of two main parts as theoretical and practical. In the theoretical parts, firstly Turkish administration structure is examined. Secondly, the administrative structure of the county within the provincial unit and other stakeholders who have a say in the administration are emphasized. In the practical part, to determine the county problems, a questionnaire was conducted covering all the fractions in the county and it is tried to develop solutions to the obtained problems by interviewing with the county managers.