Kültür endüstrisine bir karşıt örnek olarak Reha Erdem sineması
Cinema of Eeha Erdem as a counter example of culture industry
- Tez No: 545917
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLÇİN ÇAKICI ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Sinema filmleri gösterildiği ilk günden günümüze kadar geçen sürede; sanat eseri, kitle iletişim aracı, eğlence aracı ve popüler kültür ürünü gibi özellikleriyle karşımıza çıkmaktadır. Sinemanın popüler kültür ürünü olduğunu düşünen T.W. Adorno ve Horkheimer 1947 yılında Kültür Endüstrisi kavramsallaştırması üzerinden sinemayı değerlendirmişlerdir. Klasik, popüler ve Hollywood tarzı diyebileceğimiz geleneksel anlatılı filmler sinemanın, ticari amaç taşıyan ve salt bir eğlence aracı olması özellikleriyle Kültür endüstrisi kavramına hizmet eden filmler olmuşlardır. Geleneksel anlatı biçiminin dışında olan Brecht Estetiği ile Brecht'in ünlü yabancılaştırma etkisi sinemaya alışılmış bakış açısının aksine olaylara, olgulara ve karakterlere izleyicinin eleştirel bir gözle bakmasını sağlar. Türkiye'de çağdaş anlatı kalıplarını ve Brecht Estetiğini referans alarak film üreten yönetmenlerin başında Reha Erdem gelmektedir. Yapılan çalışmada yönetmenin uzun metraj filmleri kronolojik olarak incelenmiştir. Betimsel analiz yöntemiyle incelenen yönetmenin filmlerinde, Brecht Estetiğindeki yabancılaştırma unsurları; karakterler, zaman - mekân ve müzik boyutuyla analiz edilmiş ve kültür endüstrisinin karşısında nasıl konumlandığı araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Since they have been shown for the first time, cinema films draw attention with their such qualities as art, mass media, entertainment tool and popular culture products. T. W. Adorno and Horkheimer, who thought that cinema was a product of popular culture, evaluated cinema in 1947 through the conceptualization of the Culture Industry. Traditionally narrated films which we may name as classical, popular and Hollywood-style are the ones that serve the concept of the Culture industry with their characteristics of cinema as a mere entertainment tool and with a commercial purpose. With Brecht's Aesthetics, which is outside the traditional narrative form, Brecht's notorious alienation effect allows the viewer to look at events, phenomena and characters in a critical way in contrast to the usual viewpoint of cinema. Reha Erdem is the leading director in Turkey who makes films with reference to the contemporary narrative patterns and Brecht Aesthetics. In this study, the director's feature films were examined chronologically. In the films of the director examined by Descriptive Analysis Method, the elements of alienation in Brecht Aesthetics were analyzed by; the characters, time - space and music dimensions and it was searched how they are located against the Culture industry.