Sivas ili hayvansal atık kaynaklı sürdürülebilir biyogaz üretimi için optimum tesis lokasyonlarının belirlenmesi
Determine the optimal sites for sustainable biogas production from animal waste in Sivas
- Tez No: 545932
- Danışmanlar: PROF. DR. AYTEN ONURBAŞ AVCIOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoteknoloji, Ziraat, Biotechnology, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri ve Teknolojileri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
Tarımsal atık yönetiminin önemi son yıllarda artmakla birlikte, doğru değerlendirmeler yapılabilmesi için teknolojik imkânlardan yararlanılmaktadır. Bu teknoloji imkânlardan olan Coğrafi Bilgi Sistemlerinin atık yönetiminde kullanılması da hız kazanmıştır. Sivas ilinde katı atıkların ve özellikle tarımsal atıkların geri dönüşümü açısından değerlendirilmesi gerekmektedir. Bu değerlendirme mutlaka entegre bir yönetim ile yapılmalıdır. Tüm hayvansal atıkların belirli bir güzergahta toplanarak tek bir nokta yerine bölgeye yakın bir çok noktada kurulabilecek tesislerde değerlendirilmesi ekonomik açıdan daha uygun olacaktır. Bu çalışmada; Sivas İli hayvansal atık miktarını esas alan biyogaz potansiyeli belirlenerek sürdürülebilir biyogaz üretimi için il genelinde tesis lokasyonları belirlenmiş ve ArcGIS tabanlı haritalamalar yapılmıştır. İl genelinde 4 havzada, 25-50kW'lık 248, 50-100 kW'lık 161, 100-250 kW'lık 70, 250-500kW'lık 8, 500-2500kW'lık 6 adet tesis kurulabileceği hesaplanmıştır. Sürdürülebilir üretim için yol ağı ile atık toplama potansiyeli göz önüne alındığında 1 MW'lık 4, 500kW'lık 3, 250 kW'lık 18, 150kW'lık 49 tesis kurulabileceği tespit edilmiştir. Mart 2019, 158 sayfa ANAHTAR KELİMELER: Biyogaz, hayvansal atık, Biyogaz potansiyeli, Sivas, Coğrafi Bilgi Sistemleri
Özet (Çeviri)
Although the importance of agricultural management has increased in recent years, technological opportunities are being used to make accurate evaluations. Geographical Information Systems that opportunity of this technology has accelerated the use of waste management. It should be evaluated in terms of the recycling of solid wastes and especially agricultural wastes in Sivas . These evaluates should make with an integrated management. Animal waste is collected in a specific route rather than a single point close to the region that can be installed at many points should be considered in the facilities. In this study, biogas potential based on the amount of animal waste was determined by determining the plant locations in the Sivas Province for sustainable biogas production and the ArcGIS-based mapping was performed based on the results. In the province, 25-50kW 248, 50-100 kW 161, 100-250 kW 70, 250-500kW 8, 500-2500kW 6 facilities can be established. Waste collection potential and road network for sustainable production it determined that 1 MW 4, 500 kW 3, 250 kW 18, 150 kW 49 facilities can be established. March 2019, 158 pages KEY WORDS: Biogas, animal waste, Sivas, biogas potential, Geographic Information System