Sivas ilindeki hayvansal atıkların biyogaz potansiyeli
Biogas potential from animal waste of Ssivas province
- Tez No: 300791
- Danışmanlar: PROF. DR. AYTEN ONURBAŞ AVCIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Ziraat, Biotechnology, Agriculture
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Fosil kökenli enerji kaynaklarının gün geçtikçe azalması ve enerji açığının giderek artması mevcut kaynakların daha etkin kullanımını ve yenilenebilir enerji kaynaklarına olan yönelimi gerekli kılmaktadır.Sivas İli hem hayvan sayısı hem ekim alanı ile Türkiye'nin en büyük illeri arasındadır. Toprak büyüklüğü açısından ise 2. büyük şehridir. Bitkisel üretimin yoğun olarak yapıldığı Sivas'ta toplam işletmelerin % 87'si bitkisel üretimin yanında hayvansal üretim de yapmaktadır. Büyükbaş, küçükbaş ve kümes hayvanları yetiştiriciliği yapılan Sivas'ta yıllık 2,88 milyon ton yaş atık elde edilmektedir. Bu atıklar işletmeler için büyük sorun olmaktadır. Atıkların değerlendirilmesinin en iyi yolu biyogaz üretimidir.Yapılan çalışmada belirlenen atık miktarına göre Sivas'ın hayvansal atıklarından elde edilebilir yıllık biyogaz miktarı 41 milyon m3 ve enerji eşdeğeri 0,917 PJ (917 715 GJ) olarak hesaplanmıştır. Bunun yanında işletmeler için uygun tesis büyüklüğü ise büyükbaş hayvan sahibi işletmeler için 20 hayvan için 14 m3, 30 hayvan için 21 m3, 40 hayvan için 28 m3'tür. Kümes hayvanları için 30 000 hayvan için 356 m3, 40 000 hayvan için 474 m3'tür. Küçükbaş işletmeler için ise 500 hayvan için 16 m3'tür.
Özet (Çeviri)
With the increasing energy deficit day by day and decreasing fossil-based energy sources, there is a tendency to use current energy sources efficiently and also renewable energy sources.Sivas Province with the number of animals and cultivation areas is one of the largest provinces in Turkey. Also, It has second largest land surface. Crop production is intensive in Sivas. And also 87% of total farms engaged in crop production as wel as animal production. Annualy, 2,88 million tons wet animal waste are obtained in Sivas where is breeding cattle, sheep and poultry. These wastes are a big proglem for farms. The best way is biogas to produce to take advantage of from waste.Annual amount of biogas that can be obtained from animal waste in Sivas is 41 million m3 with an calculatory energy equivalent of 0,917 PJ (917 715 GJ). In addition, appropriate facility plant sizes for cattle farms are: 14 m3 for 20 animals, 21 m3 for 30 animals and 28 m3 for 40 animals. In case of poultry appropriate facility plant sizes are: 356 m3 for 30 000 animals and 474 m3 for 40 000 animals. The appropriate size for sheep farms should be 16 m3 for 500 animals.