Testosteron tayinine yönelik moleküler baskılanmış polimerin hazırlanması
Preparation of molecularly imprinted polymer for testosterone determination
- Tez No: 545955
- Danışmanlar: PROF. DR. MÜNİRE NALAN TÜZMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Yüzde 90 – 95 oranında testislerden salgılanan androjen grubu bir steroid hormon olan testosteron, karbohidrat, lipid ve protein metabolizması üzerinde etkin role sahiptir. Testosteron düzeyindeki anomaliler, diyabet, obezite, osteoproz, kalp yetmezliği ve hatta kardiyal ani ölüm gibi hayati sonuçlar doğurur. Öte yandan testosteron, çevresel örneklere karışmak suretiyle endokrin bozucu aktivite gösterir. Bu nedenle, testosteronun doğru ve güvenilir tayini büyük önem taşımaktadır. Bu çalışmada, serum gibi kompleks biyolojik matriksler ile su, sediment gibi çevresel örneklerdeki testosteronun belirlenme ve kantitatif tayinine olanak sağlayacak testosteron baskılanmış p(HEMA-MAAL) nanopartiküllerin sentezi, sürfaktansız emülsiyon polimerizasyonu ilegerçekleştirilmiştir. Bu amaçla, fonksiyonel monomer olarak metakriloilamido-L-alanin (MAAL), monomer olarak 2-hidroksietilmetakrilat (HEMA), çapraz bağlayıcı olarak etilenglikol dimetakrilat (EGDMA) ve kalıp molekül olarak testosteron (TSN) kullanılmıştır. Kalıbın uzaklaştırılmasının ardından sentezlenen TSN baskılanmış p(HEMA-MAAL) nanopartiküller, Taramalı Elektron Mikroskobu (SEM), boyut analizi (Zeta Sizer), Fourier Dönüşümlü Infrared Spektroskopisi (FTIR) ve termal gravimetrik analiz (DTA-TGA) kullanılarak karakterize edilmiştir. Daha sonra TSN-baskılanmış p(HEMA-MAAL) nanopartiküller ile adsorpsiyon koşullarını optimize etmek amacıyla sorbent miktarı, süre, derişim ve sıcaklık gibi parametrelerin adsorpsiyona etkisi incelenmiştir. Sentezlenen TSN baskılanmış p(HEMA-MAAL) nanopartiküller kullanılarak 2,5 mg gibi çok az miktarda sorbent ile 4 saat gibi bir sürede testosteron adsorpsiyonunun tamamlanabileceği, adsorpsiyon kapasitesinde anlamlı bir değişim olmaksızın TSN baskılanmış p(HEMA-MAAL) nanopartiküllerin etkin şekilde tekrar tekrar kullanılabileceği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Testosterone which is an androgenous steroid hormone extreted from testis by 90-95 percent has an active role on carbohydrate, lipid and protein metabolism. Testosterone level abnormalities have vital consequences such as diabetes, obesity, osteoporosis, heart failure, and even cardial sudden death. On the other hand, testosterone, exhibits endocrine disrupting activity by interfering with environmental samples. Therefore, accurate and reliable determination of testosterone is of great importance. In this study, the synthesis of testosterone imprinted p(HEMA-MAAL) nanoparticles that would allow the qualitative and quantitative determination of testosterone in environmental samples such as water, sediment and complex biological matrices such as serum was carried out with surfactant-free emulsion polymerization. For this purpose, methacryloylido-L-alanine (MAAL) as functional monomer, 2-hydroxyethylmethacrylate (HEMA) as monomer, ethyleneglycol dimethacrylate (EGDMA) as crosslinker, and testosterone (TSN) as template molecule were used. After removal of the template, synthesized TSN-imprinted p(HEMA-MAAL) nanoparticles were characterized using Scanning Electron Microscopy (SEM), size analysis (Zeta Sizer), Fourier Transform Infrared Spectroscopy (FTIR) and thermal gravimetric analysis (DTA-TGA).The effects of some parameters such as sorbent amount, duration, initial concentration and temperature on adsorption were investigated in order to optimize adsorption conditions for TSN-imprinted p (HEMA-MAAL) nanoparticles. It was determined that it can be possible to complete testosterone adsorption with a small amount of sorbent such as 2.5 mg in a period of 4 hours and that TSN-imprinted p (HEMAMAAL) nanoparticles can be repeatedly used without a significant change in their adsorption capacities.