İdiopatik hirsutizmin tanısında ve tedavi sonuçlarının değerlendirilmesinde klinik ve endokrinolojik verilerin önemi
  1. Tez No: 12707
  2. Yazar: SERHAT SAKIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. SÜHEYL ÖKTEM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
ÖZET Araştırma kapsamına benzer yaş ve vücud kitlesi indeksi (VKI) orta lamalarına sahip, Ferriman-Gallway skoru (FGS) 8 ve üzerindeki 40 kadın idiopatik hirsutizm tanısıyla, FGS 8' in altındaki 40 kadın da kontrol grubu olarak alındı. İdiopatik hirsutizmli olguların % 82.5 'inde serum serbest testosteron değerleri normal sınırların üzerinde bulundu. Ferriman-Gallway skoru ile serum serbest testosteron değerleri arasında pozitif korelasyon mevcuttu. Serumda serbest testosteron tayini idiopatik hirsutizmin tanısın da ve klinik olarak evrelendirilmesinde yararlı bir girişimdir. Serum serbest testosteron değerlerindeki düşüş tedavi sonuçlarını değerlendirmede bir fikir verebilirse de, tedavi sonuçlarının gerçekçi değerlendirilmesi ancak FGS ile yapılabilir. İdiopatik hirsutizmli olguların % 52. 5' inde serum SHBG değerleri normal sınırların altında bulunurken, serum serbest androjen indeksi68 (SAI) olguların % 40'ında normal sınırların üzerinde bulunmuş tur. Serum total testosteron değerleri ise olguların sadece % 12. 5 'inde normal sınırların üzerindedir. İdiopatik hirsutizm tedavisinde cyproterone acetate ve ethinyl estradiol kombinasyonu uygulamasına alınan endokrinolojik yanıt 20 olgunun tümünde olumludur. FGS'na göre değerlendirmede klinik yanıt % 70 olguda tam ya da olumluyken, % 30 olguda olumsuzdu. İdiopatik hirsutizm tedavisinde spironolactone ve düşük dozlu kombi ne doğum kontrol hapı kombinasyonu uygulamasına alınan endokrinolojik yanıt 20 olgunun çoğunda (% 75) olumludur. FGS'na göre değerlendirmede klinik yanıt % 50 olguda tam ya da olumluyken, % 50 olguda olumsuzdu.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Forty women who had similar ages and similar mean BMI, and whose Ferriman-Gallway Scores(FGS) were, over 8, were included in our investigation as idiopathic hirsutismus. Whereas another 40 women whose FGS were under 8, were accepted as control group. Serum free testosteron(FT) levels were found over the normal limits in 82.5 % of the women with idiopathic hirsutismus. There was a positive corelation between free testosteron levels and FGS. Seruir. Sex Hormone Binding Globulin(SHBG) was found under the standart limits in 52.5 % of the idiopathic hirsutismus while Free Androjen Index (FAI) was over the normal limits in 40 % of the cases. Total testosteron(T) level was over the standart limits in only 12.5 % of the patients. Cyproterone acetate(CPA)and Ethinyl estraiol(EE) were given to 20 patients who had idiopathic hirsutismus. In all of the cases there was positive endocrinologic response to the treatment but clinical response70 was positive in 70 % of the cases. 20 of the patients who had idiopathic hirsutismus were given Spironolactone(S)and low dose combined oral contraceptive. Endocrinologic response to the treatment was positive in 70 % of the patients while the clinical response was positive in 50 % of the patients.