Keele katılım değerlendirmesinin Türkçe uyarlaması: Geçerlik ve güvenirlik çalışması
Turkish version of keele assesment of participation: Validity and reliability study
  1. Tez No: 545968
  2. Yazar: KEVSER GÜRSAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KILIÇHAN BAYAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bireyler zaman içerisinde çeşitli faktörlere bağlı olarak ortaya çıkan rahatsızlıklar sonucu fiziksel aktiviteleri yerine getirememe, toplumsal hayata katılımının kısıtlanması gibi pek çok olumsuz durumla karşılaşmaktadır. Katılımları kısıtlanan bireylerin yaşam kaliteleri de olumsuz etkilenmektedir. Ülkemizde yaşam kalitesine ve katılıma yönelik çalışmalar yapılmaktadır. Bu açıdan bakıldığında katılımı değerlendiren çalışmalar az sayıdadır. Çalışmanın amacı 50 yaş ve üstü bireylerin toplumsal katılımını değerlendirmek için kullanılan ve Keele Katılım Değerlendirmesi (KKD)'nin Türkçe uyarlamasının yapılması, geçerlik ve güvenirliğinin belirlenmesidir. Çalışmaya 150 gönüllü birey dahil edilmiştir. Gönüllü bireylere sosyodemografik soru formu, KKD, Katılım ve Otonomi Etki Anketi (KOEA), Normal Yaşama Yeniden Katılım Endeksi (NYYKE) ve Yaşam Kalitesi Anketi (KF-36) uygulanmıştır. Güvenirliğin belirlenmesi için test-tekrar test ve iç tutarlılık analizleri, geçerliğin belirlenmesi için yapı geçerliği ve ölçütlere dayalı geçerlik analizleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Individuals face many adverse status such as not being able to fulfill physical activities, restriction of participation in social life as result of disorders arising from a number of factors in time. Life quality of individuals, participations of who are restricted is affected negatively. When considered from this point of view, there are limited number of studies which evaluate the participation. The purpose of this study is the realization of Turkish adaptation of Keele Assesment of Participation (KAP) used to evaluate the participation of individuals at the age of 50 and over and determination of its validity and reliability. 150 volunteer individuals were included in the study. Socio-demographic questionnaire, KAP, Impact on participation and autonomy questionnaire (IPAQ), Reintegration to Normal Living Index (RNLI) and Quality Of Life Questionnaire (SF-36) were applied to the volunteer individuals. Test-retest analysis and internal consistency analysis was performed to determine the reliability and construct validity and criteria-based volatility analysis was performed to determine validity.