Yürüyüş ve yürüyüş ile birlikte pilates eğitimi alan kadınlarda fiziksel uygunluk parametrelerinin karşılaştırılması
Comparison of physical suitability parameters in women with pilates education with walking and walking
- Tez No: 545980
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BERRAK YİĞİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoloji, Spor, Physiology, Sports
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Fizyolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı yürüyüş ile birlikte pilates çalışmalarına katılan, yalnızca yürüyüş yapan ve herhangi bir fiziksel aktivite yapmayan kadınların esneklik, denge, kuvvet, kassal dayanıklılık, aerobik dayanıklılık, vücut kompozisyonu ve fonksiyonel kapasite özelliklerini karşılaştırmaktı. Yöntem: Çalışmaya Büyükçekmece Belediyesi'nin sabah sporu gruplarından gönüllü olan toplam 60 kadın dahil edildi. Katılımcılar 20'şer kişilik üç gruba ayrıldı (pilates ve yürüyüş grubu (PYG), yürüyüş grubu (YG), kontrol grubu (KG)). Katılımcılara gönüllü onam formu imzalatıldıktan sonra demografik ve diğer veriler değerlendirme formuna kaydedildi. Esneklik için otur-uzan testi, denge ölçümleri için tek bacak üstünde gözler açık ve kapalı denge testi, kassal dayanıklılık ölçümü için yarım mekik testi, aerobik dayanıklılık için rockport yürüyüş testi, vücut kompozisyonu ölçümleri için biyoelektrik empedans testi, fonksiyonel kapasite ölçümü için 6 dakika yürüme testi uygulanmıştır. Verilerin değerlendirilmesi SPSS 23.0 programı kullanılarak yapıldı. Anlamlılık düzeyi p0,005). Esneklik ölçümlerinde PYG ile YG arasında PYG lehine (p=0,002), PYG ile KG arasında PYG lehine (p=0,000) istatistiksel olarak anlamlı fark bulundu. Kassal dayanıklılık ölçümlerinde PYG ile YG arasında PYG lehine (p=0,000) ve YG ile KG arasında KG lehine (p=0,000) istatistiksel olarak anlamlı fark bulundu. Diğer ölçümlerde farkın anlamlılık seviyesine ulaşmadığı görüldü (p>0,005). Çalışmamızın sonuçlarına göre pilatesin esnekliğe ve kassal dayanıklılığa önemli katkıları olan bir spor olduğu söylenebilir. Ancak pilatesin denge, aerobik dayanıklılık, vücut kompozisyonu ve fonksiyonel kapasiteyi geliştirmek için uygun olup olmadığı kanıtlanamamıştır. Benzer biçimde sadece düzenli yürüyüş yapmanın da fiziksel uygunluk parametrelerinin geliştirilmesi açısından yeterli olmadığı görülmüştür. İleriki çalışmalarda daha izole kontrol grupları ile daha detaylı analizleri içeren çalışmaların yapılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of this study was to compare flexibility, balance, strength, muscular endurance, aerobic endurance, body composition and functional capacity of women who are doing pilates with walking, are only doing walking and do not any physical activity. Methods: 60 women were included from morning sports groups of the Municipality of Büyükçekmece.Participants were divided into 3 groups as pilates with walking group (PWG), walking group (WG) and control group (CG). After signing voluntary consent form, demographic and other data were recorded into an evaluation form. Sit and reach test for flexibility, eyes open and close single leg test for balance, half sit-up test for muscular endurance, rocport walking test for aerobic endurance, bioelectrical impedance test for body composition and 6 minutes walking test for functional capacity were used. Statistical analysis was done by SPSS 23.0 at p0.005). Flexibility results had statistically significant differences between PWG and WG on behalf of PWG (p=0.002) and between PWG and CG on behalf of PWG (p=0.000). There were statistically significant differences on muscular endurance results between PWG and WG on behalf of PWG (p=0.000) and between WG and CG on behalf of CG (p=0.000). There were no statistically significant differences were found on any other parameters. According to our results, it can be said that pilates has positive effects on flexibility and muscular endurance. However, any proof can be found whether pilates improve balance, aerobic endurance, body composition and functional capacity or not. Similarly, it is considered that doing only walking is not enough to improve physical fitness parameters. Therefore, further researches should be done with more isolated and controlled participants and with more detailed analysis.