Kültüre alınmış Taxus baccata bitki kök hücrelerinden yüksek miktarda taxol üretimi sağlamak amacıyla geliştirilmiş platform ve stratejiler
Production of a high value taxol from cultured Taxus baccata stem cell: Improved platform and strategies
  1. Tez No: 546005
  2. Yazar: ONUR ÖZEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE DEMİRAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Botanik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Paklitaksel şimdiye kadar geliştirilen en etkili anti-kanser ilaçlarından biridir. Doğal bir ürün olan Taksol, birçok Taxus türünün iç kabuğunda bulunmaktadır, ancak yüksek ekstraksiyon maaliyeti ile birlikte çok düşük konsantrasyonlarda bulunur. Bir diğer sorun, taksol üretmek için iç kabuğunun kullanılması porsuk ağaçlarının imhası anlamına gelmektedir. Bitki süspansiyon kültürü, endüstriyel düzeyde yüksek değerli sekonder metabolitler üretmek için sürdürülebilir, kontrol edilebilir ve çevre dostu bir araç sunar. Taksol'ün plastidal metabolik yolakta prekürsörü olan fenilalaninin yerine kullanılan p-florofenilalanin (PFP), bir fenilalanin analoğu ve kuvvetli bir fenilalanin amonyak liyaz (PAL) inhibitörüdür. Etil metansülfonat (EMS) ile muamele edilmiş PFP'ye karşı dirençli mutant hücre hatları elde edilerek daha fazla fenilalanin üretimi sağlanacaktır. Taxus baccata mutant kök hücrelerinin seçilimi için yüksek verimliliğe sahip plating sistem kullanılmıştır. Temel bir prekürsör olan fenilalaninin ekstra arttırımı ile taksol üretiminin de arttırılması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Paclitaxel is one of the most effective anti-cancer drugs ever developed. The natural source of taxol is the inner bark of several Taxus species, but it accumulates at a very low concentration and with a prohibitively high cost of extraction. Another problem is that the use of inner bark of taxol production implies the destruction of yew trees. Plant suspension culture present a sustainable, controllable and environmentally friendly tool to produce high-value secondary metabolites at industrial level. p-fluorophenylalanine (PFP) is an analogue of phenylalanine which is used instead of phenylalanine is a precursor of taxol in plastidial pathway of taxol and a competitive inhibitor of phenyalalanine ammonia lyase (PAL). More phenylalanine production will be accumulated by ethyl methanesulfonate (EMS) -treated and PFP-resistant mutant cell lines. Platform of plating system has a high efficiency for selection of Taxus baccata mutant stem cells. It is aimed to increase taxol production with extra phenylalanine, as an essential precursor of taxol.