Quantum optics with single-photon nanoantenna
Tek foton kaynağı ile kuantum optik
  1. Tez No: 546004
  2. Yazar: OĞUZHAN YÜCEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALPAN BEK, DOÇ. DR. SERKAN ATEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Kuantum ışık kaynakları, kuantum teknolojilerinin odak noktasıdır. Tek-foton kaynakları (SPS) tamamıyla klasik olmayan ışıma özellikleriyle mükemmel bileşenlerdir. Bu bağlamda; quantum noktalar, elmas kusurları, tuzaklanmış atomlar önemli birer SPS kaynağıdır. Tüm bunların yanında, iki-boyutlu malzemelerin çip uygulamalarında kullanışlı olması, oda sıcaklığında çalışabilmesi, yüksek parlaklık ve fotokararlılık özellikleri hexagonal Boron Nitride (hBN) kusur noktalarını araştırma için moda bir konu haline getiriyor. Bu çalışmada, tek foton ışınım performansını artırmak amacıyla, hBN ışıma noktaları ve gümüş nanoantenleri ile çalıştım. Evvela hesaplamalı olarak, nanokavitelerin kalite faktörlerini ve kırınım limiltlerinin ötesinde ışığı çok küçük hacimlere odaklama özelliklerini inceledim. Hesaplar doğrultusunda, nanoanten üretimi boyut ve şekil optimizasyonu ile gerçekleştirildi. Akabinde, hBN kusur noktaları mikro-fotoşınım düzeneği ile avlandı. Güç ve açıya bağımlı ölçümler, belirli bir kusuru karakterize etmek amacıyla yapıldı. Avlanan kusur noktasının foton istatistiği tek-foton detektörler vasıtasıyla yapıldı. Atomik yapıların yaşamömrü 1-15 nanosaniye civarında gözlendi. İkinci-derece korelasyon ölçümleri, kusur noktalarının birer tek foton kaynğı olduğunu gösterdi. Eşleştirme safhasında, çeşitli kusur noktaları tanımlandı. Tam olarak aynı kusur noktaları, üzerlerine nanoanten fabrikasyonunun ardından yeniden avlandı ve ölçüldü. Yarı-belirleyici bir sekilde, nanoantenlerin parlaklığı iki farklı sekilde değiştirdiğini gösterdim. Bazı boyutlarda nanoantenler ışınımsızlığı baskın olan bir etki altında kalırken, göreli olarak daha büyük nanoantenler ışıma miktarını artırıyor. Uyarılmış yaşam süresi ise iki farklı durum için de kısalıyor. Son olarak, bu iki durum için hesaplanmış kuantum verimlilik ve Purcell faktörü değerleri deneysel bulguları teyit ediyor.
Özet (Çeviri)
Single-photon sources (SPSs) are at the core of quantum technologies with their purely non-classical light emission. In this connection; quantum dots, diamond NV centers, trapped-ions are some of important SPSs. Besides all these, practicality on-chip applications of two dimensional materials, room temperature operation, high brightness and photostability make hexagonal Boron Nitride (hBN) defects hot topic for research. In this work, I studied hBN color centers together with plasmonic nanoantennae in order to enhance the performance of single photon emission. First, computationally I investigate quality factors, absorption and scattering properties of plasmonic nanoantennae and their light focusing features into ultra small volumes. Fabrication of nanoantennae are realized by size and shape optimization in the direction of computations. Thereafter, hBN defect centers are hunted using u-photoluminescence spectroscopy. Power-resolved and angle-resolved measurements are performed to characterize a specific defect center. Photon statistics of hunted color centers are made via single-photon detectors in a Hanbury-Brown-Twiss interferometer. Second-order correlation measurements show that our defect centers exhibit antibunched photon emission. In the coupling phase, Emission characteristics of a single defect center is modified using plasmonic nanoantennae. By dewetting thin films on hBN multilayers, plasmonic nanoantennae are obtained in a controllable way with no harm on the defect. A very same defect is investigated with and without nanoantenna in order to demonstrate clearly the modification of its emission. Based on the film thickness in dewetting process, on-demand enhancement and quenching effects are observed. For a true deterministic coupling, a further electromagnetic simulation is employed in the light of experiments.