Talasemi majör tanısı ile takip edilen hastaların kardiyak ve karaciğer demir birikiminin manyetik rezonans görüntüleme ile değerlendirilmesi
Assesment of iron overload with magnetic resonans imaging, patients diagnosed with thalessemia major
  1. Tez No: 546012
  2. Yazar: MURAT BAYAV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİLGÜN IŞIKSALAN ÖZBÜLBÜL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu çalışmada, talasemi major hastalarında manyetik rezonans görüntüleme (MRG) T2*sekansı ile kardiyak ve karaciğer demir yükünün araştırılması amaçlandı. Bu amaçla Talasemi major tanılı 11 hasta (6 Kadın, 5 Erkek) retrospektif çalışmaya dahil edildi. 3 Tesla General Electric DiscoveryTM MR750W MRG cihazında T2* sekansı ile myokard ve karaciğer demir birikimi değerlendirildi. Kardiyak T2* değeri mid-septumdan ölçüldü, 11.4 msn ise normal, 3.8-11.4 msn ise hafif, 1.8-3.8 msn ise orta ve
Özet (Çeviri)
In this study, assesment of cardiac and hepatic iron overload in thalasemia major patients with Magnetic Resonance Imaging T2* sequance was aimed. For this purpose, 11 thalasemia major patient (6 female, 5 male) was included in this retrospective study. With General Electric DiscoveryTM MR750W 3 Tesla MRI scanner; myocard and liver iron overload was assessed with T2* sequance. Cardiac T2* time was measured at mid-septum; 11,4 msec; categorised mild if T2*time was 3,8-11,4 msec; categorised modarate if T2* time was 1,8-3,8 msec; categorised severe if T2* time was