Nonradyografik aksiyel spondiloartropatili hastalarda servikal mSASSS skoru ve semptom süresi ilişkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between cervical mSASSS score and duration of symptoms in patients with non-radiographic axial spondyloarthropathy
- Tez No: 546011
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞEBNEM ATAMAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Romatoloji, Rheumatology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Amaç: Bu çalışma çift kör, kontrollü, kesitsel bir çalışmadır. Bu çalışmanın amacı; mSASSS skorlama sistemini kullanarak nr-axSpA'lı, AS'li ve akut mekanik boyun ağrılı kontrol gruplarının servikal vertebral yapısal değişikliklerini karşılaştırmak, aksiyel SpA'da servikal vertebra tutulumunun, lomber tutuluma göre farkını tespit etmek ve nr-axSpA'da servikal tutulumun lomber tutuluma kıyasla önceliğini ortaya koymaktır. İkincil olarak da radyolojik skorların, klinik parametreler ve semptom süresi ile korelasyonunun araştırılması planlanmıştır. Materyal ve Metot: Çalışmaya Assesment of Spondyloarthritis International Society (ASAS) kriterlerine göre tanı almış 71 AS, 68 nr-axSpA hastası ve 66 akut mekanik boyun ağrılı kontrol grubu olmak üzere toplamda 205 kişi dahil edilmiştir. Demografik verileri (yaş, cinsiyet, semptomların başlama tarihi, tanı alma tarihi) ve rutin istenen CRP değerleri ve HLA-B27 sonuçları kaydedilmiştir. Pelvis grafisinde sakroileit varlığı mNY kriterlerine göre değerlendirilmiştir. Son 2 yıl içinde lomber ve servikal lateral grafileri çekilmemişse grafileri çektirilmiştir. Hastaların değerlendirme anındaki BASDAİ, BASFİ, BASMİ ve MASES değerleri hesaplanmıştır. Servikal ve lomber lateral grafilerin radyojik değerlendirilmeleri, mSASSS sistemine göre 2 Romatolog tarafından yapılarak okuyucular arasındaki uyum değerlendirilmiştir. Bulgular: Bu çalışmada, HLA-B27(+)'liği ve erkek cinsiyet oranı, AS grubunda nr-axSpA grubuna göre yüksek bulunmuştur. Hastalık aktivitesi, fonksiyonel durum ve entezopati durumu arasında iki hastalık birbiri ile benzer sonuçlara sahiptir. Semptom ve hastalık süresinin daha yüksek olması nedeni ile AS grubunda spinal mobilite daha düşük bulunmuştur. AS ve nr-axSpA gruplarının kendi içerisindeki mSASSS skorlarına bakıldığında eş zamanlı çekilen grafilerde servikal vertebral skorlar, lomber vertebral skorlara göre her iki grupta da daha yüksektir. mSASSS skorlarının semptom süresi ile korelasyonuna bakıldığında ise AS grubunda servikal ve total mSASSS skorlarının semptom süresi ile pozitif korelasyon gösterdiği, ancak lomber skorlar ile semptom süresi arasında korelasyon olmadığı bulunmuştur. Nr-axSpA grubunda ise mSASSS skorları ile semptom süresi arasında korelasyon bulunmamaktadır. HLAB27(+)'liği AS grubunda artmış spinal radyografik skorlarla ilişkili bulunurken, nraxSpA grubunda ise ilişkisiz olduğu görülmüştür. Sonuç: Bu çalışmada semptom süresi nr-axSpA grubunda, AS grubuna göre anlamlı kısa bulundu(p=0,010). Klasik bilgilerimizin aksine aksiyel spondiloartropatili hastalarda (AS ve nr-axSpA'da), servikal vertebral tutulumun lomber vertebral tutuluma göre daha ön planda olduğu tespit edildi. Servikal mSASSS skorlarında nr-axSpA grubu ve AS grubu, kontrol grubu ile karşılaştırıldığında fark istatistiksel olarak anlamlı yüksekti.
Özet (Çeviri)
Objective: This study is a double-blind, controlled, cross-sectional study. The purpose of this study was to compare the cervical vertebral structural changes of the nr-axSpA, AS and control groups with acute mechanical neck pain using the mSASSS scoring system. The aim of this study was to determine the difference of cervical vertebral involvement with respect to lumbar vertebral involvement in axial SpA and to reveal the priority of cervical involvement compared to lumbar involvement in nr-axSpA. Secondly, it is planned to investigate the correlation of radiological scores with clinical parameters and duration of symptoms. Material and Method: A total of 205 people, 71 of whom were diagnosed as AS, 68 of whom were nr-axSpA and 66 of them were acute mechanical neck pain control group were included in the study. Demographic data (age, gender, onset of symptoms, date of diagnosis) and routine CRP values and HLA-B27 results were recorded. The presence of sacroileitis on pelvic radiography was evaluated according to the mNY criteria. If the lumbar and cervical lateral radiographs of the patients were not taken within the last 2 years, their radiographs were taken. BASDAİ, BASFİ, BASMİ and MASES values were calculated at the evaluation of the patients. Radiological evaluation of cervical and lumbar lateral radiographs were performed by 2 rheumatologists according to the mSASSS system and the interrater reliability between the readers was evaluated. Results: In this study, the ratio of HLA-B27 (+) and male sex were higher in the AS group compared to the nr-axSpA group. The two diseases have similar results between disease activity, functional status and entesopathy status. Spinal mobility was lower in AS group due to higher symptom and disease duration. When the mSASSS scores of AS and nr-axSpA groups were examined, cervical vertebral scores were higher in both groups compared to lumbar vertebral scores. In the AS group, the cervical and total mSASSS scores were positively correlated with the duration of symptoms, but there was no correlation between lumbar scores and symptom duration. In the Nr-axSpA group, there was no correlation between mSASSS scores and the duration of symptoms. While HLA-B27 (+) was associated with increased spinal radiographic scores in the AS group, it was found to be unrelated in the nr-axSpA group. Conclusion: In this study, the duration of symptoms was significantly shorter in the NRaxSpA group than in the AS group (p = 0.010). In contrast to our classical knowledge, in patients with axial spondyloarthropathy (AS and nr-axSpA), cervical vertebral involvement was more prominent than lumbar vertebral involvement. In the cervical mSASSS scores, the nr-axSpA group and AS group were significantly higher than the control group.