Serum salusin b düzeyleri ile koroner yavaş akım ilişkisi
Coronary slow flow relationship with serum salusin b
  1. Tez No: 546013
  2. Yazar: FATMA AYDIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. AYDIN AKYÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyovasküler Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Koroner Yavaş Akım (KYA) mikrovasküler ve endotelyal disfonksiyon, yaygın ateroskleroz, inflamasyon, trombosit disfonksiyonu gibi durumlara bağlanmasına rağmen patofizyolojisi henüz netliğe kavuşmamıştır. Son çalışmalar Salusin-β'nın, aterosklerozun patofizyolojik süreçleri üzerinde etkisi olduğunu göstermiştir. Bu nedenle Salusin-β'nın KYA ile potansiyel bir bağlantısı olup olmadığını araştırdık.Çalışmamıza KYA tanısı almış 39 olgu ile sağlıklı 40 olgu dahil edildi. Yavaş akım ve kontrol grubunun karekteristik özellikleri karşılaştırıldığında; yaş, vücut kitle indeksi, sistolik kan basıncı, diyabet, hiperlipidemi, sigara içme oranları düzeyleri benzer idi (Tüm p değerleri > 0.05).Erkek cinsiyet oranı, diyastolik kan basıncı, hipertansiyon bulunma oranları (Tüm p değerleri < 0.05), yüksek duyarlı C- reaktif protein (2.80 ± 1.6'e karşın 2.21±1.2 mg/dl, p=0.011) hem de Salüsin beta (1205 [ 330-2092 ]'e karşın 162 [29-676], pg/ml, p0.001).
Özet (Çeviri)
Although the studies attributed the etiology of coronary slow flow (CSF) to microvascular and endothelial dysfunction, widespread atherosclerosis, inflammation, and platelet dysfunction, its pathophysiology has not been clarified. Recent studies have shown that salusin-β have an effect on the pathophysiologic processes of atherosclerosis. Therefore, we aimed to determine serum Salusin-β levels and its correlation with CSF. 39 patients with CSF and 40 healthy subjects were included in the study. When the characteristics of slow flow and control group were compared; age, BMI, systolic blood pressure, diabetes, hyperlipidemia, smoking rates were similar (All p values> 0.05). Male sex ratio, diastolic blood pressure, hypertension (all p-values < 0.05), -high sensitive C- reactive protein (2.80 ± 1.2 vs. 2.21 ± 1.2 mg / dl, p = 0.011) as well as salicide beta (1205 [330-2092] versus 162 [29-676], pg / ml, p 0.001).