Trabzon ilinde şehirlerarası otobüs işletmeciliği
- Tez No: 54603
- Danışmanlar: PROF.DR. HASAN ÖZYURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
ÖZET Taşımacılık sektöründe % 94 oranında paya sahip karayolu taşımacılığı yeterli devlet desteği görmemektedir. Bu da, sektörün sorunlar altında ezilmesine yol açmaktadır» Bu çalışmada, Trabzon ilinde şehirlerarası otobüs işletmeciliğinin temel problemleri incelenmiş ve bu problemleri azaltacak önlemler araştırılmıştır» Çalışma dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde. Dünya' da ve Türkiye'de Karayolu Taşımacılığı'nın tarihsel gelişimi ve otobüs işletmeciliğinin kurumsallaşması ele alınmıştır. İkinci bölümde» sektörle ilgili tanımlamalar yapılmış ve kısaca sektörün özellikleri belirtilmiştir. üçüncü bölümde, temel sorunlar analiz edilmiştir. Nitekim sorun, Trabzon bazında incelenmiş, şehirlerarası otobüs işletmeciliğinin Tedarik, üretim ve Pazarlama problemleri ortaya konmuştur. Dördüncü bölümde ise, bu çalışmada varılan sonuçlar ve öneriler sunulmuştur. VI
Özet (Çeviri)
SUMMARY Although highway transportation accounts for nearly ninety per cent of Turkey's overall transportation, it has not been sufficiently supported by the government. Therefore, highway transportation have serious problems caused by the transportation sector by itself» In this study, essential problems of the passenger transportation inter-cities through bus companies have been analysed, and major solutions which are required to solve the problems in the sector have been indicated. This study contains four major parts and two supplements. In the firs part, the historical development of the highway transportation and institutional development of the bus transportation in the world and Turkey have been presented. In the second part, basic concepts regarding the transportation sector have been defined. Additionally, basic characteristics of the transportation sector have been presented in general term. In the third part, main problems in this study are defined and the methodology of the study has been explained. After that, the general information concerting perpetration, production and marketing problems of bus companies are presented for the Trabzon region. In the fourth part, main conclusions and findings of the study are presented. In addition, possible solutions for the problems of the sector are summarised. VII