Türkiye'deki Darevskia rudis (Bedriaga, 1886) ve Darevskia bithynica (Méhely, 1909) türlerinin sistematiğinin bazı mikrosatellit ve mitokondriyal DNA bölgelerinin sekansları üzerine bir araştırma
A research based on the sequence of the some microsatellite and mitochondrial DNA regions for the systematic of Darevskia rudis (Bedriaga, 1886) and Darevskia bithynica (Méhely, 1909) species in Turkey
  1. Tez No: 546043
  2. Yazar: HALİME KOÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİLAL KUTRUP
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bir dizi taksonomik revizyondan geçen Trabzon Kertenkelesi (Darevskia rudis), Türkiye'nin en yaygın kertenkele türlerinden biridir. Morfolojik ve osteolojik veriler esas alınarak yapılan bir çalışmada Darevskia bithynica, iki alt türü ile birlikte D. b. bithynica ve D. b. tristis, tür seviyesine çıkarılmış olsa da moleküler düzeydeki bazı çalışmalar Darevskia rudis ve Darevskia bithynica popülasyonları arasında yüksek bir fark olmadığını göstermiştir. Bu çalışmada, D. rudis ve D. bithynica'nın taksonomik durumunu değerlendirmek üzere farklı popülasyonlardan temin edilen yeni örneklerle birlikte Türkiye'de bulunan tüm alt türlere ait bireylerden 3 mikrosatellit lokus (Du215, Du281 ve Du323) ve 2 mitokondriyal gen bölgesinin (16S rRNA ve cytb) sekansları çoğaltılmıştır. Elde edilen sonuçlar, mikrosatellit lokuslarında tespit edilen genetik varyasyonların popülasyonlara özgü olmadığını ve bu durumun bazı farklılıklarla birlikte tüm D. rudis ve D. bithynica popülasyonlarını kapsadığını göstermiştir. İlaveten, mitokondriyal gen bölgeleri için yapılan filogenetik analizler (NJ, ML, MP ve BI) D. rudis ve D. bithynica popülasyonlarını birbirinden ayırmamış ve ağaç topolojileri her iki gen için de benzer soy ağaçları üretmiştir. Sonuç olarak bu tez çalışmasında elde edilen veriler, Anadolu'da yayılış gösteren bithynica ve rudis popülasyonlarının birbirinden tür düzeyinde ayrılmadığına ve tür içi farklılaşmaların başlamasıyla birlikte D. rudis türü için politominin devam ettiğine işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
Trabzon lizard (Darevskia rudis) which has a number of taxonomic revisions is one of the most common lizard species in Turkey. Although Darevskia bithynica was raised to species rank, with two subspecies D. b. bithynica and D. b. tristis based on a study which contained morphological and osteological data, some studies based on the molecular level have shown that there is no high difference among the populations of Darevskia rudis and Darevskia bithynica. In this study, sequence data derived from three microsatellite loci (Du215, Du281 and Du323) and two mitochondrial (16S rRNA and cytb) genes were used to evaluate the taxonomic status of D. rudis and D. bithynica with adding new samples from different populations for all subspecies in Turkey. The obtained results indicated that the genetic variations of microsatellite loci were not specific to populations and this situation included all populations of D. rudis and D. bithynica with some differences. Furthermore, our phylogenetic analyses (NJ, ML, MP and BI) did not separate the populations and produced topologically identical trees of D. rudis and D. bithynica. Finally, the data obtained in this thesis indicated that bithynica and rudis populations which distributed in Anatolia are not separated from each other at the species level and the polytomy for the D. rudis is still continuing with the begin of intra-species differentiation in rudis populations.