Bilateral meme kanseri radyoterapisinde tomoterapi helikal ve tomoterapi direkt tedavi tekniklerinin, dozimetrik olarak karşılaştırılması
The dosimetric comparison of the tomotherapy helical and tomotherapy direct treatment techniques in the radiotherapy of bilateral breast cancer
- Tez No: 546044
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İLKNUR HOŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Fiziği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sağlık Fiziği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bilateral meme kanseri (Bilateral Breast Cancer - BBC) nadir görülen klinik bir vakadır. BBC hastalarının tedavisi, tümörün histolojik tipi ve tedavi faktörlerine bağlı olarak, kişiselleştirilmiş tedavi planlaması gerektirmektedir. Bu çalışmanın amacı; bilateral meme kanseri radyoterapisinde; tomoterapi cihazına ait helikal ve direkt tekniklerini kullanılarak, tedavi planlarını oluşturmak ve elde edilen sonuçların, hedef hacminin ve kritik organların aldıkları dozlar açısından karşılaştırılmasını yaparak, bilateral meme kanseri radyoterapisinde en uygun tekniğinin belirlenmesidir. Bu retrospektif çalışma olup, radyoterapi uygulanmış erken evre bilateral meme kanserli 15 tane hasta verisi, tedavi planlama sisteminin arşivinden seçilmiştir. Bu hastalara ait planlama amacıyla çekilmiş bilgisayarlı tomografi (BT) verileri kullanılarak Accuray®-Tomotherapy® H™ tedavi planlama sistemi ile hastaların helikal ve direkt olmak üzere iki farklı teknikte de sanal tedavi planları oluşturulmuştur. Simultane İntegre Boost (SIB) Tekniği ile her iki planlama tekniğinde de, her iki meme'ye PTV (planlanan hedef hacim) Sol Meme ve PTV Sağ Meme'ye 50.4 Gy/28 fraksiyon ve Tümör yatağına da; PTV Sol Meme Boost ve PTV Sağ Meme Boost 60 Gy/28 fraksiyon olmak üzere toplam doz tanımlanarak sanal RT (Radyoterapi) planları oluşturulmuştur. Tüm tedavi planlarında, PTV'ye tanımlanan dozun %95' ini sağlayacak şekilde optimize edilmiştir. Planlarda elde edilen veriler Excel 2010 ve SPSS 15.0 2 istatistiksel analiz programı ile T-testi kullanılarak analiz edilmiştir. Yapılan çalışma sonucunda Erken evre bilateral meme kanserinin tedavisinde Tomoterapi Helikal (TH) tekniği, Tomoterapi Direkt (TD) tekniğine göre, PTV' de homojen doz dağılımı daha anlamlı, doz konformalitesi ve doz homojenitesi daha iyi elde edilmiştir (p değerleri her biri için
Özet (Çeviri)
Bilateral breast cancer (BBC) is a rare clinical case. Based on the treatment of patients, the histological type of the tumor and treatment factors, the BBC needs personalized treatment planning. The aim of this study is to evaluate bilateral breast cancer radiotherapy; using the helical and direct techniques of the tomotherapy device, the most appropriate technique is to establish the treatment plans and to compare the results obtained with the target volume and the critical organs in terms of their doses. This is a retrospective study and 15 patients with early stage bilateral breast cancer with radiotherapy were selected from the archive of the treatment planning system. Using the computed tomography (CT) data for planning of these patients, Accuray®-Tomotherapy® H™ treatment planning system and virtual treatment plans of the patients were developed in two different techniques as helical and direct. In both planning techniques with Simultaneous Induction Boost (SIB) technique, PTV (planned target volume) to both breasts were given to the Right Breast and PTV Right Breast 50.4 Gy / 28 fraction and Tumor bed; PTV Left Breast Boost and PTV Right Breast Boost A total of 60 Gy / 28 fractions were defined and virtual RT plans were created. In all treatment plans, PTV was planned to provide 95% of the dose defined. The data obtained from the plans were analyzed by using the Excel 2010 and SPSS 15.0 2 statistical analysis program and T-test. As a result of the study, in the treatment of early stage bilateral breast cancer, according to the Tomotherapy Helical (TH) technique, Tomototherapy Direct (TD) technique, homogeneous dose distribution in PTV was found to be more meaningful, dose conformity and dose homogenity were better (p values