Elektro lif çekim yöntemi ile üretilen nanoliflerin yara örtülerinde ilaç salım sistemi olarak kullanımı
Electrospun nanofibers for drug delivery system in wound dressings
- Tez No: 546057
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLDEMET BAŞAL BAYRAKTAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu çalışmada polikaprolakton (PCL) ve ipek fibroin (İF) ile yara iyileştirici özelliği ile bilinen ve doğal bir bileşen olan kurkumin (KR) kullanılarak elektrolif çekim yöntemi ile nanolif eldesi gerçekleştirilip elde edilen nano yüzeylerin karakterizasyonları ve ilaç salım sisteminde kullanım olanakları araştırılması amaçlanmıştır. Bu amaçla gerçekleştirilen çalışma basamakları; çalışmada kullanılan biyopolimerlerden önce PCL'in tek başına daha sonra sırayla İF ve KR eklenerek elektro lif çekimlerinin gerçekleştirilmesi, elde edilen nano yüzeylerin karakterizasyonlarının gerçekleştirilmesi, salım profillerinin belirlenmesi adımlarını kapsamaktadır. PCL'in tek başına ve PCL/İF, PCL/KR ve PCL/İF/KR nanoliflerinin çeşitli konsantrasyonlarda elektro lif çekimleri gerçekleştirilmiş ve elektro lif çekim için en uygun parametreler belirlenmiştir. Elektro lif çekim sonrası karakterizasyon analizleri yapılmıştır. Temas açı ölçümleri sonuçlarında, İF eklenmesinin PCL nanolifine hidrofil yapı sağladığı görülmüştür. Çözelti içerisindeki polimer sayısının artmasıyla lif çaplarında belirgin ölçüde artma olduğu görülmüştür. SEM analizleri sonucunda en düzgün morfolojiye %15lik konsantrasyona PCL/İF ve %3 KR konsantrasyonuna sahip PCL/İF/KR nanolifleri ile ulaşıldığı görülmüş ve daha sonra kontrollü ilaç salımı testine geçilmiştir. PCL/KR ve PCL/İF/KR nanoliflerinin 240 saatlik kontrollü salımı gerçekleştirilmiş ve salım profili oluşturulmuştur. PCL/KR nanolifinin ilk 4 saatte; PCL/İF/KR nanoliflerinin ise ilk 3 saatte hızlı bir salım gerçekleştirilip daha sonra daha yavaş ve stabil bir salım gerçekleştirdikleri görülmüştür. %100 çözünme ile 240 saat sonunda ilaç salımı sonlanmıştır. Tüm bu çalışmalar sonucunda elde edilen nanoliflerin ilaç salım çalışmalarında kullanılmak üzere kullanılabilecek yapılara sahip ve yara örtüsü olarak kullanılabilme potansiyeline sahip olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the production of nanofibers by electrospinning method from silk fibroin (SF) and curcumin (CR) whis is known for its wound healing properties since old times, the characterization of these nanofibers and the investigation of their potential applications in drug release are aimed. Studies carried out for this purpose include electrospinning of ,pure PCL nanofibers, PCL/SF blend nanofibers, and PCL/SF/CR blend nanofibers, characterizations of these nanofibers and determination of their release profiles. Pure PCL, PCL/SF and PCL/SF/CR nanofibers were successfully electrospun and the optimum parameters were detected for electrospinning. PCL has a hydrophobic nature which makes cell adhesion and proliferation difficult. SF was used in this study to improve the hydrophilicity of PCL. CR was added to PCL/SF blend because of its wound healing properties. Characterization analyzes were performed after electrospun. In the results of contact angle analyzes, it was observed that the addition of IF provided the hydrophilic structure to PCL nanofiber. By the way increasing of polymer numbers, a significant increase were determinated on the fiber diameters. In the result of SEM analyzes, the most suitable morphology were observed by 15% PCL/SF and 3% PCL/SF/CR nanofibers and then controlled drug delivery tests of PCL/CR and PCL/SF/CR nanofibers were performed. The drug release profiles were determined at the end of a 240 hour release. The burst release was happened by first 4 hours for PCL/CR and 3 hours for PCL/SF/CR nanofibers and on the following period nanofibers released more slowly and stable. Drug releasing was continued during 240 hours period and it ended with 100% dissolving. As a result of all these studies, nanofibers have structures which can be used for drug release studies and have the potential to be used as a wound dressing.