Türkiye'de orman ve ormancılık faaliyetlerini özelleştirme imkanları üzerine bir çalışma
  1. Tez No: 54607
  2. Yazar: DEVLET TOKSOY
  3. Danışmanlar: PROF.DR. KAMİL YAZICI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
ÖZET Özelleştirme, genelde özelleştirilecek kurumun hisselerinin en az % 50'sinin özel hissedarlara satışını sağlayacak şekilde oluşturulması anlamında kullanılmaktadır. Bununla birlikte, ormancılıktaki temel düşünce, piyasa güçlerinin rolünü artırarak ormancılık sektöründe verimliliği daha iyi seviyeye ulaştırmaktır. Özellikle, ormancılık sektörüne giriş serbestisi ve kolaylığı sağlamak, rekabeti teşvik etmek ve ortak yatırımlara izin vermek suretiyle, daha bir çok önlemin buna katkısı olabilir. Bu çalışmanın amacı; ülkemiz ormancılığının sorunlarının önemli nedeni olan devlet orman mülkiyeti ve işletmeciliğinin özel orman mülkiyeti ve işletmeciliğine tedricen geçişini sağlayarak orman alanlarının ve orman varlığının artırılması, orman köylüsünün refahının yükseltilmesi ve ülke kalkınmasına katkısının artırılabilmesi için gerekli düzenlemeleri yaparak günümüzde geçerliliği kanıtlanan serbest piyasa ekonomisi ilkeleri doğrultusunda faaliyetlerinin yürütülmesini sağlamaktır. Bu araştırma kapsamında düşünülen ormancılıktaki özelleştirmenin pek çok boyutu vardır ve özelleştirme uygulamaları bu boyutlar çerçevesinde düşünülmelidir. Ormanların özelleştirilmesinin daha sağlıklı sonuçlar vermesi isteniyorsa, tüm ormanların özelleştirilmesine geçilmeden önce aşağıda adı geçen uygulamaların öncelik sırasına göre yapılması gerekecektir. Buna göre; -Özelleştirmeye ORÜS'ten başlanmalıdır, -Ormancılık çalışmalarının özel sektöre yaptırılması yaygınlaştırılmalıdır, -Mülkiyeti devlete ait bir kısım boş araziler devredilmelidir, -Fidanlıklar, makina parkları vb. birimler özelleştirilmelidir, -Bazı bölgelerde özellikle Trakya, Doğu Anadolu ve Güney Doğu Anadolu'da var olan baltalıklar yöre halkına devredilmelidir, -Sosyal baskının çok yoğun olduğu bölgelerde mülkiyet devri gerçekleştirilmeli ve köy mülki hudutları içerisinde kalan ormanların köy halkına devri sağlanmalıdır. Yukarıda belirtilen özelleştirme uygulamalarının sonuçlarının olumlu olması verimli ormanların da özelleştirilmesini gündeme getirecektir. Çünkü bugün ülkemizde ormanları işletebilecek nitelik ve nicelikte özel sektör kuruluşu da mevcut değildir. VIII
Özet (Çeviri)
SUMMARY Broadly defined, privatization embraces denationalization or selling-off more than 50 percent of state-owned assets of a firm to private shareholders. However, the major focus of the privatization policy in the field of forestry is to promote productivity and economic performance by strengthening the competitive market forces with free entry. Privatization in the forestry sector may be viewed as a vehicle to facilitate the transition to free entry guarantee to the market and to encourage competition and cooperation between public and private sector. The purpose of this study is to emphasize the importance of the transferring property right of the state-owned woodland which is the source of problems in the Turkish forestry sector to the private sector gradually for the purpose of expanding the area of woodland and the resource of forestry; increasing the social welfare of rural people; speeding up the economic development in general and setting the free market economy which has been proven as an efficient system so that the market forces can act properly according to its own principles. In this study, it is agreed that the content of privatization in forestry has multiple dimension and application of the privatization process should be considered from the various perspectives. The following six topics writen below in order should be proceeded to achieve more effective result from the privatization before the entire woodland of the country is privatized ; -First, ORÜS (General Directorate Of Forest industries) must be privatized, -Private sector should be encouraged to participate in the forestry sector, -The property of land which is not utilized by the state has to be transferred to the private sector, -Nursery, machine parks and etc. must be privatized, -In some regions, particularly in the region of Trakya, East and Southeast Anatolia, the property of coppice forest must be transferred to the local people, -Regions, where social pressure is high, the property rights and woodland in the border of villages have to be transferred to the local people living there. The success of privatization regarding the topics mentioned above will also encourage the overall privatization efforts in the productive woodlands. However, today, performance of the private sector in Turkey is still not strong in favour of both quality and quantity to manage business activities in the forestry sector. IX