Hastanelerde bütçe faaliyetleri ve hizmet maliyetinin hesaplanması (Yavuz Selim Kemik Hastanesi'nde örnek uygulama)
  1. Tez No: 54606
  2. Yazar: KENAN KURTOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. HASAN ÖZYURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
ÖZET Hasteneler, hasta teşhis ve tedavi işlemlerinden başlayarak yemek vermeye kadar uzanan geniş bir hizmet zincirini hastalara sunmaktadırlar. Bu anlamda hastanelerin maliyetlerini ve maliyet muhasebesini araştırmayı amaçlayan bu çalışmanın birinci bölümünde, hastane işletmelerinin özelliklerine kısaca değinilmiştir. ikinci bölümünde, hastanelerde bütçe faaliyetleri; hastanelerde genel bütçe hazırlanması ve kullanılması, döner sermaye bütçesinin hazırlanması ve kullanılması şeklinde alt başlıklar halinde incelenmiştir. Üçüncü bölümünde, maliyetler konusunda genel açıklamalar yapılarak maliyet türleri açıklanmıştır. Dördüncü bölümde, hastanelerde hizmet maliyeti kavramı hakkında bilgi verilerek hastanelerin kaynakları, ölçüm göstergeleri ve hastane maliyetlerinin hesaplanması teorik olarak açıklanmıştır. Ayrıca, Muhasebe Uygulama Genel Tebliğine göre hastane işletmelerinde maliyet hesaplarının işleyişi açıklanarak Yavuz Selim Kemik Hastalıkları Hastanesi için örnek uygulama yapılmıştır. Beşinci bölümde, Yavuz Selim Kemik Hastalıkları Hastanesinin organizasyon yapısı ve 1993 yılı verilerinden yararlanılarak aynı hastanede maliyetlerin hesaplanması için örnek bir uygulama yapılmıştır. Son bölümde de genel değerlendirme sonuç ve önerilerde bulunulmuştur. VII
Özet (Çeviri)
SUMMARY Hospitals provide a wide range of services commencing from the prognosis and diagnosis of the patient to the supply of food. The first part of this thesis aims to investigate the cost and accounts of teh hospitals while the firs part of it deals with the characteristics of medical establishments, and the second part explains the activities of hospitals budgets. The third part, however, presents the general explanations of the costs. In the fourth section, some information about the concept of cost in hospital establisments has been shown. The fifth section gives an account the cost in those establishments according to the General Law Accounting Application and a number of suggestions with examples have been offered for the Yavuz Selim Kemik Hospital. In the final one, the activities of various services have been applied in that hospital by benefeting from the theoratical knowledge in part III and IV. VIII