Uluslararası çay pazarlaması ve yeni yaklaşımlar
  1. Tez No: 54608
  2. Yazar: HAMİT VANLI
  3. Danışmanlar: PROF.DR. HASAN ÖZYURT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
ÖZET Dünya çay üretimi değişik ülkelerde geçen çeyrek yüzyılda önemli ölçüde yaygınlaşmıştır. Geliştirilen yeni tekniklerin yardımıyla üretim miktarı hızla artmıştır. Buna karşın Geleneksel Batılı İthalatçı Ülkeler ve Bağımsız Devletler Topluluğu tüketiminde nisbi düşüşler görünülmüştür. Sonuçta Çay Sektörü olumsuz yönde etkilenmiştir. Bu çalışmada, uluslararası çay pazarlamasının günümüzdeki durumu tespit edilmiştir. Sorunlar çok yönlü değerlendirilmiştir. Mevcut pazar ekonomisi ve işleyişi incelenmiştir. Ayrıca 2000' li yıllarda oluşacak arz, talep ve stok tahminleri üzerinde durulmuştur. Sektörün gelecek yıllarda daha çok kaynak temin edebilmesi için çeşitli alternatifler gündem konusu yapılmıştır. Yeni politikalar üretilmeye çalışılmıştır. Sonuçta sektörün gelecek yıllarda daha hızlı büyümesi, dünya ticaretinden daha çok pay alması için çeşitli sorunların çözüm yollan üzerinde durulmuştur. Klasik değerler dışında yeni yaklaşımların uygulamaya konulması zorunluluğu vurgulanmıştır. Dünya çay ticaret hacminin arttırılmasında etkili unsurlar arasında bulunan tanıtımın yanında üretimin çeşitlendirilmesi ve insan sağlığı üzerinde yaptığı olumlu etkileri açıklamak suretiyle içinde bulunan darboğazın aşılmasına işaret edilmiştir. VII
Özet (Çeviri)
Summary In the last quarter of this century the world tea production has been spreaded greatly. With the improvements in technology, the tea production has been increased a lot. Contrary to that, relative decreases in consumption by the traditional western countries and Independent States Community were obserwed. As a result, the tea sector has been negatively affected. In this study the current situation of international tea marketing was determined, the problems were comprehensively evaluated and the present market economy and its operation was examined. Furthermore, the supply, demand and stock estimates for the years 2000's have been considered. It was also tried to produce new politics. In the end, various solutions for the rapid growth and for getting a greater share from the world trade were considered. The need for new approaches other than the classical ones was emphesized. In addition to the promotion which is one of the effective elements of incnesing volume of world tea trade, the increase in assortments and explanations on the benefits of tea drinking on human health will help to pass over the existing bottleneck. VIII