Kolemanit esaslı bor çubuklarının ahşap yapı elemanlarında kullanımının incelenmesi
Investigation of the use of colemanit-based boron rods in wooden building elements
- Tez No: 546109
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYSEL KANTÜRK FİGEN, DOÇ. DR. EVREN TERZİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Ahşap yapı elemanlarının zamanla oluşan biyotik ve abiyotik koşullardan kaynaklı problemlerin önlenebilmesi amacıyla özellikle yerinde bakım uygulamaları ile hizmet ömürlerinin uzatılması sağlanmaktadır. Günümüzde yerinde bakım uygulamalarında bor içerikli koruyucu maddeleri fungisit etki, insektisit etki, yanmaya karşı dayanıklılık sağlama ve düşük toksitite özelliklerinden dolayı tercih edilmektedir. Bor bileşiklerinin çubuk, toz, jel, sıvı ve macun formlarında kullanımları mevcuttur. Bu tez çalışmasında, ahşap yapı elemanlarının yerinde bakım işlemlerinde uygulanabilecek kolemanit esaslı bor çubuklarının kullanılabilirliği araştırılmıştır. Bu amaçla, Bigadiç bölgesinden temin edilen kolemanit minerali ekstrüzyon yöntemi ile çubuk formuna dönüştürülüp % 30, % 60 ve % 90 bağıl nem düzeyindeki sarıçam odunlarına yerleştirilip zamanla odundaki bor yayılım miktarı araştırılmıştır. Odun örneklerindeki inceleme bölgesi, bekletme süresi, rutubet miktarı ve etilen glikol uygulamasına bağlı olarak bor yayılımı yüzde borik asit eş değeri (% BAE) olarak hesaplanmış ve ağaç malzemenin biyolojik bozunmaya karşı korunmasında minimum bor elementi eşik değeri olarak kabul edilen % 0,1 BAE değeri ile karşılaştırılmıştır. Sonuç olarak, kolemanit esaslı bor çubuklarının gerek dış maksatlı gerekse bina iç uygulamalarda yerinde bakım işlemlerinde kullanılabileceği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In order to prevent the problems caused by biotic and abiotic conditions over time, wooden building elements are provided with on-site maintenance applications (remedies treatments) to extend their service life. Today, boron-containing protective agents are extensively preferred because of their fungicidal, insecticidal effects, fire resistance and low toxicity properties. Boron compounds are commercially available in rod, powder, gel, liquid and paste forms. In this thesis, the usability of colemanit-based boron rods which can be applied easily in the maintenance processes (remedial) of wooden building elements was investigated. For this purpose, colemanite powder were obtained from Bigadiç Region was transformed into rods form by using a single screw extruder and placed in pine wood specimens. Boron rods placed wooden specimens were kept at 30%, 60% and 90% relative humidity levels and the boron distribution rate was investigated over time. The boron concentration was calculated as a percentage of boric acid equivalent value (% BAE) depending on the observation zone, application duration, moisture content and ethylene glycol application in wood samples and compared with the value of 0,1% BAE, which is considered as the threshold value in the protection of wood against biological agents. As a result, it has been recommended to use colemanite based boron rods as alternative remedial for wooden products used indoor and outdoor.