Ortaokul öğrencilerinin 'ders olarak matematiğe' yönelik algılarının incelenmesi
Examining secondary school students' perceptions of 'mathematics as a lesson'
  1. Tez No: 546118
  2. Yazar: NUR DEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERTEL ALTUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Matematik, bireylerin düşünme sistemlerinin gelişmesinde, hayatlarında karşılaştıkları problemleri doğru algılayarak çözmelerinde büyük bir öneme sahiptir. Önemine binaen matematiğin iyi bir şekilde anlaşılması noktası üzerinde hususiyetle durulan bir konudur. Öğrencilerin matematik başarısını etkileyen birçok faktör bulunmaktadır. Algı, her bireye özel bir anlamlandırma süreci olduğundan, bireylerin matematik başarısını etkileyen önemli içsel faktörlerdendir. Bu bağlamda araştırmacıların algıları ve bu algıları etkileyen değişkenleri anlaması matematik başarısı açısından da önem teşkil etmektedir. Bu çalışmanın amacı, ortaokul öğrencilerinin ders olarak matematik kavramına ait algılarını, bu algıların cinsiyet, okudukları okul türü, haftalık matematik ders saati, ek matematik kursu alma durumu ve en çok sevdikleri 3 ders değişkenlerine göre değişimi belirlemek ve matematiğe yönelik oluşturdukları algılarının altında yatan nedenleri ortaya çıkarmaktır. Araştırmada nitel araştırma yöntemlerinden olgu bilim kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu 2017-2018 Eğitim Öğretim Yılı İstanbul ili Üsküdar ilçesinde bulunan üç devlet okulundan 295, iki özel okuldan 262 olmak üzere toplam 557 ortaokul öğrencisi oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak demografik bilgi ölçeği, kelime ilişkilendirme testi ve odak grup görüşme soru formu kullanılmıştır. Veriler içerik analizi yöntemi ile analiz edilerek kategori, tema, kodları belirlenmiş ve kodların frekans ve yüzde tabloları oluşturulmuştur. Araştırmada“Ders, konu, olumsuz düşünce, olumlu düşünce, hayat, duygular, öğretmen, fayda, zeka, tanım, önemli kişi, meslek, aile ve bilim”olmak üzere 14 kategori ortaya çıkmış ve öğrencilerin matematiğe yönelik algılarının çeşitlilik gösterdiği bulgusuna ulaşılmıştır. Kız öğrenciler matematiği daha çok“ders ve olumsuz düşünce”kategorileri ile erkek öğrenciler ise“konu ve hayat”kategorileri ile ilişkilendirmiştir. Devlet okulu öğrencileri matematiği daha fazla“konu ve olumlu düşünce”kategorileri ile özel okul öğrencileri ise daha fazla“ders ve olumsuz düşünce”kategorileri ile ilişkilendirmiştir. Haftada 5ders saati matematik gören öğrenciler daha fazla“konu ve olumsuz düşünce”kategorileri ile haftada 7 ders saati matematik gören öğrenciler ise matematiği daha fazla“hayat ve olumlu düşünce”kategorileri ile ilişkilendirmiştir. Ek matematik kursu alan öğrenciler“öğretmen ve olumlu düşünce”kategorileri ile ilişkilendirmeyi daha fazla yaparken; ek matematik kursu almayan öğrenciler“konu”kategorisi ile ilişkilendirmeyi daha fazla yapmıştır. En çok sevdiği ders matematik olan öğrenciler matematik ilişkilendirmelerini daha fazla yapmıştır. Ayrıca matematiğe yönelik algıların bireysel özellikler, öğretmen, fayda, konu, aile ve ders gibi faktörlerden dolayı da farklılaştığı da belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
Mathematics has an important role on development of the system of thoughts and finding solutions on everyday problems for individuals. According to this importance, understanding the fundamentals of mathematics is studied hardly on the literature. There are several numbers of factors which affects math achievement. Since perception is defined as individuals' unique interpretation process, it can be considered as main internal factor of math achievement. In this context, understanding both perception and the variables that determines perception plays critical role in math achievement aspects. In this study, it is intended to investigate the mathematics perceptions of secondary school students, the changes of mathematics perception as lesson according to gender, type of school, lessons in a week, additional math courses, and the most 3 favorite lessons. It is also aimed to reveal the reasons lying behind student's perceptions related mathematics. In the study phenomenology is used as a qualitative method. Study group consists of 557 students; 295 of them attending to three different public schools and 265 of them attending to private schools, in 2017-2018 Academic Year. Demographic information scale, Word Association and Focus Group Interview Forms are used for data gathering process. Gathered raw data is analyzed with content analysis method; categories, themes and codes are determined; and tables related frequencies and percentages of codes are created. According to results of study, the perception of mathematics is varied among students. 14 different categories observed while evaluating the perception of mathematics of students. They are:“Lesson, subject, negative thoughts, positive thoughts, life, feelings, teacher, benefit, intelligence, description, important person, occupation, family and science”. Girls are associated mathematics more with lesson and negative thoughts; on the other hand boys are associated with subject and life. Besides, students of public schools related mathematics with subjects and positive thoughts frequently, and the private school students tied up mathematics with lesson and negative thoughts. Students having 5 hours of mathematics course in a week tend to associate mathematics with subject and negative thoughts, while students having 7 hours are likely to associate it with life and positive thoughts. Students having extra mathematics courses made more association with teacher and positive thoughts, despite of non-extra-course-taking students' perceptions generally clustered on subjects of mathematics lessons. Students who describes mathematics as their favorite lesson made association with mathematics more in most categories. Students also shared their opinion as, their perception of mathematics affected by some factors like individual characteristics, teacher, benefit, subject, family and lesson.