Petrol istasyonlarının temel ekonomik problemlerinin analizi
- Tez No: 54612
- Danışmanlar: PROF.DR. HASAN ÖZYURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
ÖZET Bir çok sektörün temel yapı taşlarından birini teşkil eden petrol ve petrol ürünleri, herhangi bir nedenle sıkın tısının yaşanması durumunda, ülkelerin ekonomik dengelerini temelden sarsacak bir güce sahiptir. Bu ürünlerin ihtiyaç duyulan yerlere samanında ve yeterli miktarda ulaştırılabilmesinde petrol dağıtım şirketlerine büyük görevler düşmektedir. Halen ülkemizde 63£S sayılı kanunla kurulmuş onbeş dağıtım şirketi, bütün ülke geneline yayılmış onbinlerce bayi (istasyon) aracılığı ile bu görevi yerine getirmeye çalışmaktadırlar. Bu çalışmanın esas amacı, sayıları günümüzde giderek artan petrol dağıtım şirketleri ile dagıtım ağının son hal kasını oluşturan petrol istasyonlarının ekonomik problemlerinin belirlenmesidir. Bu çalışmanın ilk bölümünde, petrol istasyonları ile bağlı oldukları dagıtım şirketleri arasındaki problemler incelenmiştir, ikinci bölümde, petrol istasyonlarının banka ve diğer finans kurumları ile olan ilişkileri incelenerek, mevcut problemler araştırılmıştır, üçüncü bölümde ise, pet rol istasyonlarının kendi içerilerindeki problemleri üze rinde durulmuştur. Bu çalışmanın sonucunda, petrol istasyonlarının kuruluş aşamasından başlayıp, faaliyetleri süresince devam eden çeşitli problemlerle karşılaştıkları görülmüştür. Bu problemlerin ortadan kaldırılabilmesi için çalışmaların yapılmakla birlikte, yeterli olmadıkları kanısına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Petrol and Petrol Products Which Constitute One of the key-stones of several sectors have the power of shaking basically the economic balances of the countries in case of lack of petrol for some reason. Petrol distributing companies, established duly with Turkish law 632S have ten thousands of agents spread all over the country which undertake this task. The basic aim of this survey is to find out the economic problems of these stations which form the last loop of the petrol distributing network. In the first part this report, the problems between these agents and their distributers are surveyed. In the second part the relation of these staitions with banks and other finance institutions are studied and the problems are noted. In the third part the problems of the petrol stations are enguiered. As a result of this study the stations are noticed to have various problems of their own from the foundation on, which still existed. Although trials have been made to get rid of these, they are found insufficient for the purpose.