Azerbaycan petrolünün uluslararası piyasalara pazarlanmasında karşılaşılan pazar sorunları
  1. Tez No: 137608
  2. Yazar: İMRAN RZAYEV
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. H. SABRİ KURTULDU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
02. Özet Küreselleşme ve serbest piyasa ekonomisi alanında yaşanan hızlı gelişmeler dünya ekonomisi ülkelerine yeni boyutlar kazandırmaktadır. KüreselJigajgLJİ^smipe entegre olarak yeni dönüşüm sürecindeki fırsatları yakalamak bağımsızlıklarım yeni kazanan ülkelerin temel hedefleri içinde yer almaktadır. Bağımsızlığım yeni kazanan Azerbaycan da ekonomik kalkınmasını ve uluslararası piyasalarda faaliyette bulunabilmesi için sahip olduğu yer altı kaynaklarım uluslararası şirketlerle işbirliğine giderek işletmek kararma varmıştır. Çalışmamızın ilk bölümü uluslararası pazariamaanj tanımı, önemi, uluslararası pazarlama karması elemanları, uluslararası pazarlama stratejileri ve uluslararası pazarlara giriş şekilleri konularını kapsamaktadır. İkinci bölümde, Azerbaycan'da petrol ve tarihi gelişimi, imzalanan uh^lararasi4).etrol_anla^ajarı, petrol ihraç boru hatları ile ana petrol boru hattının Azerbaycan ekonomisi açısından değerlendirilmesi konulan irdelenmiştir. Üçüncü bölümde ise, Azerbaycan petrolünün uluslararası piyasalara pazarlanmasmda karşılaşılan sorunların ortaya çıkarılması ve bu sorunlarla akar yakıt satış istasyonlarının ekonomik değerleri arasında ilişki kurulmasını amaçlayan bir anket uygulaması yapılmıştır. Bu amaçla, Doğu Karadeniz Bölgesi olarak Trabzon, Rize, Giresun ve Ordu illerindeki akar yakıt satış istasyonları araştırmanın ana kütlesi seçilmiş ve araştırma sonuçlarının güvenirliği göz önünde bulundurularak örnek büyüklüğü 61 belirlenmiştir. Belirlenen örneğe verileri toplamak amacıyla anket uygulanmış ve ankette Likert ölçeği yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın genel yöntemi Tanımlayıcı modeldir. Bu model doğrultusunda elde edilen veriler akar yakıt satış istasyonlarının ekonomik özellikleri yıllık satışları, çalışan personel sayısı, sermaye ve pazarlanan ürün sayısı ile Azerbaycan petrolünün Türkiye'de pazarlanmasmda karşılaşılabilecek sorunlarla ilgili faktörler; ürünün tanıtım faktörleri Fi, fizyolojik özelliği ile ilgili faktörler F2, gelişim faktörleri F3, ulaşım faktörü F4, ve pazar faktörleri F5 ile ilişkinin bulunduğunu göstermektedir. VII
Özet (Çeviri)
03. Summary New developments about globalization and free market system have given the world economy countries new diemensions. Integrating their economy to globalization and so catching the relative advantages of it are the main purposes of new independent countries. One of them Azerbaijan has desided about operating his subterranean resources in a cooperative manner with the international companies for economic development and having an economical power in the international markets. The first chapter of this study is involved in the definition international marketing, significance of international marketing, factors of marketing mix, international marketing stategies and kinds of entering the international markets. At the second chapter, the historical developments of Azerbaijan's petroleum, international petroleum agreements signed, petroleum export pipelines and importance of the main pipeline for Aezrbaijan Economy have been examined. At the third chapter, an applied study, which researchs an relation between the main problems of marketing Azerbaijan petroleums in international markets and economic values of used and the stations which have been settled in Trabzon, Rize, Giresun and Ordu city centers has been chosen as population, sample is composed of 61 station as the consistent with the polpulation. Scale of public survey is Likert. The general approach for study is descriptive and collected data has been analysed by considering the relations between economic factors of the stations and meeting problems of the marketing Azerbaijan petroleum in Turkey. VIII