Bursa Kaynarca sıcak su bölgesinde jeotermal enerjinin konut tasarımında kullanılabilirliği üzerine bir araştırma
A research on usability of geothermal energy for designing residences in Bursa Kaynarca - hot water area
  1. Tez No: 328500
  2. Yazar: DERYA OLCAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA ÖZGÜNLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Fiziği ve Malzemesi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
Enerji kaynaklarının tükenebilir oluşu, dışa bağımlılığın varlığı ve çevresel etkiler, enerji üretim ve tüketiminde odaklanılması gereken unsurlar olup, günümüzde ülkeler için ihtiyaç duyulduğunda ulaşılabilecek derecede güvenli, yeterli miktarda, ucuz ve temiz enerji üretmek, ekonomik ve sosyal hayatın temel problemleri arasında yerini almaktadır.Ülkemizin önemli yenilenebilir enerji kaynakları; rüzgar, güneş ve jeotermaldir.Güneş potansiyeli açısından coğrafi konumu nedeniyle şanslı ülkelerden sayılan ülkemizde Devlet Meteoroloji Genel Müdürlüğü' nin güneşlenme süresi ve ısınım şiddeti ölçümleri üzerinde Elektrik İşleri Etüt İdaresi Genel Müdürlüğü (EİE) tarafından yapılan çalışmaya göre, Türkiye' nin yıllık toplam güneşlenme süresi 2640 saat (günlük toplam 7,2 saat) ve ortalama toplam ısınım şiddeti 1311 kWh/m2-yıl (günlük toplam 3,6 kWh/m2) olarak hesaplanmıştır.Enerji Bakanlığı verilerine göre; elektrik üretiminde kullanılabilecek güneş enerjisi potansiyelimiz 8.8 milyon ton petrol eşdeğeri (mtpe), ısınma amaçlı kullanılabilecek potansiyelimiz ise 26.4 mtpe' dir.Ülkemiz rüzgar potansiyeli açısından da şanslı ülkeler arasındadır. EİE' nin ölçüm istasyonlarından elde edilen ortalama rüzgar hızlarına göre rüzgar potansiyelinin yoğun olduğu Marmara, Ege, Güney Doğu ve Doğu Akdeniz bölgelerinde rüzgar enerji santrallerinin oldukça verimli alacağı belirtilmektedir.Jeotermal enerji insan hayatını kolaylaştırmak için en güvenilir, ucuz ve çevre dostu bir enerji türü olarak kabul edilmektedir. Jeotermal kaynakların verimli kullanılması durumunda şu an Türkiye'de ve dünyada bazı bölgelerde uygulandığı gibi konut ısıtmada ve elektrik üretiminde kullanılabilir bir kaynaktır.Enerji Bakanlığı verilerine göre, elektrik üretimi amaçlı kullanılabilecek (görünür ve mümkün) toplam jeotermal potansiyelimiz ise 4,500 MW/yıl, ısıtma amaçlı olarak kullanılan ve jeotermal kaynak alanlarında kurulmuş olan merkezi ısıtma sistemlerinin toplam kapasitesi 23000 konut eşdeğeridir.Bu çalışmada, giriş bölümünde problem tanımlanmış, amaç, kapsam ve konu ile ilgili daha önce yapılmış çalışmalar ile ilgili kısa bilgiler verilmiş yapılan literatür çalışmasında ise jeotermal enerji hakkında genel bilgi verilerek kullanım alanları açıklanmıştır. Alan çalışması bölümünde Bursa Kaynarca Sıcaksu Bölgesinde jeotermal enerjinin örnek bir konut binasında ısıtma, aydınlatma ve sıcak su üretiminde kullanılabilirliği araştırılmıştır. Binanın ısıtılmasında, aydınlatılmasında ve sıcak su ihtiyacının karşılanmasında jeotermal enerjinin kullanımı sonucu elde edilen enerji tasarrufu, çevresel ve kullanım maliyetleri açısından incelenerek üstünlükleri gösterilmiş, örnek konutun enerji puanlaması yapılmıştır.Bilim Kodu:
Özet (Çeviri)
The exhaustible resources, dependence on foreign energy resources and environmental impacts are the factors to be focused on energy generation and consumption. Nowadays generation of energy which is reliable as it is accessible when needed, sufficient, economic and clean, is one of the basic problems of economical and social life.Our countries important renewable energy resources are; wind, solar and geothermal energy.Turkey is located in a very prosperous position in terms of solar energy potential. As per the study of General Directorate of Electric Power Resources Survey and Development Administration (EIE) on the measured sunshine duration and radiation intensity data of General Directorate of Meteorology; Turkey?s total annual sunshine duration is calculated as 2,640 hours (total daily 7.2 hrs) and total average radiation intensity is calculated as 1311 kWh/m2-year (total daily 3,6 kWh/m2).As per the Ministry of Energy and Natural Resources data, Turkey?s solar energy potential which can be used in the generation of electricity is 8.8 million tones petroleum equivalent and the potential to be used for heating purposes is 26.4 mtpe.Our country is also located in a very prosperous position in terms of wind energy potential. The average wind speed data obtained from the measurement stations of EIE shows that, the wind power plants constructed in locations, where there is intense wind potential, such as Marmara, Aegean, South East Anatolian and East Mediterranean Regions, will work very efficiently.Geothermal energy is considered to be the most reliable, economical and environmental-friendly energy type, which eases our lives. In case it is used efficiently, geothermal energy can be used in domestic heating and energy generation, as it is already being used in Turkey and some parts of the world.As per the Ministry of Energy and Natural Resources data, Turkey?s total geothermal energy potential (apparent and feasible) which can be used with the purpose of electricity generation is 4,500 MW/year, and the total capacity of domestic heating systems installed on the areas of geothermal resources is 23.000 housing unit equivalent.In this study, the problem is identified, and then brief information on objective, scope and previous studies in the same subject is given in the introductory chapter. General information on the geothermal energy, together with its usage areas is stated in the literature research. The availability of the geothermal energy in Bursa Kaynarca Thermal Spring Region in heating, lightening and hot water supply of a sample residential building is analyzed in field work section. The energy saved as a result of using geothermal energy for heating, lightening and hot water supply of the residential building has been examined in terms of environmental and utilization costs, the advantages have been demonstrated and the Building Energy Rating of the sample residential building has been calculated.Science Code: