Metro güzergahlarındaki binaların bölgesel deprem risk dağılımını belirlemek için kullanılan birinci aşama hesap uygulanması
The first stage calculation application used for determination of regional seismic risk distribution of buildings on subway routes
- Tez No: 546130
- Danışmanlar: PROF. DR. MUAMMER ERTAÇ ERGÜVEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Metro güzergâhları üzerinde bulunan yapılar için genel olarak uygulanan risk değerlendirme aşamaları incelenmiş olup, birinci aşama değerlendirilmesinde kullanılabilecek bir yöntem incelenmiştir. Bu çalışmada metro güzergâhı üzerindeki betonarme ve yığma binalar performans puanlarına göre değerlendirilmiş, bu puanlar doğrultusunda riskli binalar tespit edilmiştir. Çalışmamızda Türkiye Cumhuriyeti Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından önerilen, 2 Temmuz 2013 tarihinde Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girmiş olan ve Ek-A'da belirtilen“Binaların Bölgesel Deprem Risk Dağılımını Belirlemek İçin Kullanılabilecek Yöntemler”başlığında ifade edilen çalışma yöntemlerinden yararlanılmıştır. Çalışmamızda ortaya konulan sonuçlar aracılığıyla çok sayıda binayı risk dağılımları bakımından hızlı bir şekilde inceleme ve değerlendirme imkânı doğmuş olacaktır. Tez çalışmasında mevcut yapı stokunu temsil eden, İstanbul'da bulunan ve farklı kat sayılarına sahip 817 binanın performans puanı hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, examined risk analysis methods for structures on the subway route. These structures can be analysis different preliminary assessment method. In the light of these, masonry work buildings and reinforced concrete structures on the subway route were examined according to the performance point method suggested by Republic of Turkey Ministry of Environment and Urbanisation and explained in the official newspaper on July 2nd, 2013. Accordingly, 817 reinforced concrete and masonry work structures in Istanbul which represent the existing construction stock were examined in this study and it was seen that the performance point method makes it possible to calculate regional seismic risk analysis very quickly.