Meta-sezgisel optimizasyon algoritmalarının grup asansör kontrol optimizasyon probleminin çözümündeki performanslarının değerlendirilmesi
Performance evaluations of meta-heuristic optimization algorithms on solving group elevator control optimization problem
  1. Tez No: 546131
  2. Yazar: AYŞEGÜL USTA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÜMİT ATİLA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Asansörler yıllardır kullanılan, insan yaşamını kolaylaştıran öğelerden birisidir. Günümüzdeki yoğun tempoda asansörler üzerinde hem mekanik hem de yazılımsal olarak denemeler yapılmakta ve ortalama bekleme süresi en aza indirilmeye çalışılmaktadır. Bu amaçla verim ve kabinler arasında uyum sağlanması için grup kontrollü algoritmalar geliştirilmiştir. Yapılan işlem, bir asansör çağrısı geldiğinde çağrıya cevap verecek uygun kabinin seçilmesidir. Meta-sezgisel optimizasyon algoritmaları en iyi çözümün bulunmasında yaygın hale gelmiştir ve bir çok farklı alandaki optimizasyon probleminde kullanılmaktadır. Bu tez çalışmasında, 6 farklı meta-sezgisel optimizasyon algoritması Grup Asansör Kontrol Optimizasyon Probleminin çözümü için seçilmiş ve tanıtılmıştır. Algoritmalar kullanılarak ortalama bekleme süresi en aza indirilmeye çalışılmıştır. Uygulama için 16 katlı bir binada 7 adet asansör ile 10 farklı katta bulunan çağrı durumu tasarlanmış, asansörlerin en optimum yolu bulması sağlanmıştır. Elde edilen sonuçlar doğrultusunda algoritmalar arasında performans değerlendirmesi yapılmış ve en iyi çözümü bulan algoritma önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
Elevators are being used for years to make human life easier. Today, both mechanical and software tests are carried out on the elevators at the intensive pace and the average waiting time is tried to be minimized. For this purpose, group control algorithms have been developed in order to ensure efficiency and consistency between the cabins. The procedure is to select the appropriate cabin to answer the call when an elevator call is received. Meta-heuristic algorithms have become popular in finding the best solution and are used in many optimization problems. In this thesis, 6 different meta-heuristic optimization algorithms were selected and presented for the solution of Group Elevator Control Optimization Problem. Using algorithms, the average waiting time was tried to be minimized. In a 16-story building for the application, 7 elevators and 10 different floor call status were designed end elevators have been ensured to find the optimum way. In the light of the results obtained, we performed performance evaluations algorithms and proposed best solutions as a result.