Finansal gelişmişliğin ve finansal istikrarın yabancı sermaye üzerindeki etkisi
The effect of financial development and financial stability on foreign investments
- Tez No: 546228
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖKHAN KARHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Batman Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Yabancı sermaye gelişmekte olan ülkeler için kalkınma konusundaki en büyük desteklerinden bir tanesidir. Zira büyüme yolunda kıt faktörlerin başında sermaye gelmektedir. Gelişmekte olan ülke ekonomilerinde tasarruf yetersizliği ve mevcut sermaye stokunun yeterli olmaması nedeni ile ekonomiler dışarıdan gelen sermayeye ihtiyaç duymaktadırlar. Yabancı sermaye iki şekilde bir ekonomiye giriş yapmaktadır. Bunlardan bir tanesi doğrudan yabancı sermaye yatırımları iken diğeri ise portföy yatırımları olarak adlandırılan sıcak paradır. Her iki sermaye tipinin ekonomiye katkıları bulunmakla beraber iktisat teorisinde doğrudan yabancı yatırımlarının kalkınmanın finansmanında daha verimli olduğu vurgulanmaktadır. Bir ekonomiye sermaye girişlerini belirleyen bir takım faktörler bulunmaktadır. Zira sermaye ülkeden ülkeye hareket ederken kar maksimizasyonunu amaçlar ve bu karı belirleyen dış etkenler bulunmaktadır. Nitekim ekonomi yöneticileri yabancı sermayenin ülkelerine girişini özendirmek için politikalar uygulamaktadır. Bu çalışmada yabancı sermaye tiplerinin her ikisini de dikkate almak suretiyle finansal gelişmişliğin ve son dönemde popüler bir faktör haline gelen finansal istikrarın doğrudan yabancı sermaye girişleri üzerindeki etkisi incelenmektedir. Bu amaçla zaman serisi ekonometrisi kullanılmakta olup sonuçlar politika yapıcıları açısından yol gösterici olacaktır.
Özet (Çeviri)
Foreign capital is one of the greatest support for development in developing countries. Capital is one of the most important factors in growth. Because of insufficient savings in developing countries' economies and lack of available capital stock, economies need external capital. Foreign capital enters into an economy in two ways. One of them is foreign direct investment, while the other is hot money called portfolio investments. Although both types of capital contribute to the economy, it is emphasized in the economic theory that foreign direct investments are more efficient in financing development. There are a number of factors that determine the capital inflows to an economy. As capital moves from country to country, it aims at profit maximization and there are external factors that determine this profit. As a matter of fact, economic managers implement policies to encourage foreign capital to enter their countries. In this study, the effect of financial development and the financial stability that has become a popular factor recently on foreign capital inflows are examined by taking into account both types of foreign capital. For this purpose, time series econometrics is used and the results will be guiding the policy makers.