The effect of foreign direct investment on economic growth in Somalia
Somali'de doğrudan yabancı yatırımın ekonomik büyümeye etkisi
  1. Tez No: 879416
  2. Yazar: NAJMA MOHAMOUD MOHAMED
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BAŞAK ÖZARSLAN DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonomi Finans Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Somali ekonomisi 1994'ten bu yana önemli ölçüde büyüyerek 2009'da 5,731 milyar dolara ulaştı ve öngörülen reel büyüme oranı %2,6'ydı. Ancak Somali'deki doğrudan yabancı yatırımlar, komşu ülkelere kıyasla 2014 ve 2015 yıllarında marjinal bir düşüş gösterdi; bu durum sermaye yatırımını, yabancı tasarrufu, üretkenlik faydalarını, istihdam yaratmayı, teknoloji transferini, beceri geliştirmeyi, ticareti, rekabet gücünü ve dış pazarlara erişimi etkiledi. Aralık 2023 itibarıyla tahmini 8,37 milyar dolarlık GSYİH ile Somali, en az gelişmiş ülkelerden biridir. Bu çalışmada, 1970-2022 yılları arasında Somali'de doğrudan yabancı yatırımların ekonomik büyüme üzerindeki ampirik ilişkisi ARDL sınır testi yardımıyla incelenmiştir. Ayrıca doğrudan yabancı yatırımlara ek olarak, ekonomik büyüme üzerinde etkisi olduğu düşünülen enflasyon, ticaret dengesi, nüfus artışı ve döviz kuru değişkenleri de incelenmiştir. Çalışma bulguları Somali'de belirtilen dönemde doğrudan yabancı yatırımlar ile ekonomik büyüme arasında pozitif ve istatistiki olarak da anlamlı bir ilişkinin varlığını ifade etmektedir. Diğer taraftan nüfus artışı ve ticaret dengesinin de ekonomik büyüme üzerindeki etkisi pozitif olarak bulunurken, döviz kuru ve enflasyon değişkenlerinin ise ekonomik büyüme üzerindeki etkisi negatif olarak bulunmuştur. Ayrıca katsayılar ise istatistiki olarak anlamlıdır. Çalışma, varlık finansmanına verilen kredilerin 2020'de %10 oranında azalmasıyla Somali'nin finans sektörünün az gelişmişliğine dikkat çekiyor. Ancak özel sektör kredileri 2015'ten 2019'a kadar istikrarlı bir şekilde arttı ve bu da büyüme potansiyeline işaret ediyor. Düzenleyici belirsizlikler ve altyapı gelişimi gibi zorluklar, mobil paranın yaygınlığına rağmen doğrudan yabancı yatırım büyümesini engelleyebilir. Çalışma, doğrudan yabancı yatırımın (DYY) kilit sektörlerde büyümeyi teşvik ederek Somali'deki ekonomik büyümeyi olumlu yönde etkilediği sonucuna varıyor. Başlangıçtaki doğrudan yabancı yatırım girişleri doğrudan daha yüksek büyümeye dönüşmeyebilir, ancak gecikmeli doğrudan yabancı yatırım etkileri uzun vadede olumlu ve anlamlı olarak ortaya çıkmaktadır. Nüfus artışı aynı zamanda ekonomik aktivitenin ve üretimin artmasına yol açtığı için GSYİH büyümesini de olumlu yönde etkiliyor. İhracatın ithalatı aştığı olumlu bir ticaret dengesinin sürdürülmesi, sürdürülebilir ekonomik büyümeye katkıda bulunur. Gecikmeli GSYİH'nin mevcut GSYİH büyümesi üzerinde olumlu bir etkisi var ve bu da Somali ekonomisinde ivme etkisine işaret ediyor. Daha zayıf bir döviz kuru ihracatı ve ekonomik aktiviteyi artırdığından, reel döviz kurundaki değer kaybı daha yüksek uzun vadeli GSYİH büyümesiyle ilişkilidir. Fiyat istikrarı yatırım ve ekonomik genişleme için uygun bir ortam yarattığından, düşük enflasyon aynı zamanda daha yüksek uzun vadeli GSYİH büyümesine de katkıda bulunur. Somali'nin ekonomik büyümesini artırmak için hükümet, doğrudan yabancı yatırımları çekmek ve elde tutmak için hedefli politikalar uygulamalı, eğitim ve beceri geliştirme yatırımlarına öncelik vermeli, ihracatı çeşitlendirmeli, ithalat bağımlılığını azaltarak ülkenin ticaret dengesini iyileştirmeye odaklanmalı, altyapı gelişimine yatırım yapmalı, fiyat istikrarını teşvik etmeli ve enflasyonu kontrol etmeli. Bunun yanı sıra hükümet, özel sektör ve STK'lar arasındaki ortaklıkları teşvik etmelidir. Bankalar, yetersiz hizmet alan nüfuslara ulaşmak ve finansal katılımı teşvik etmek için mikrofinans kuruluşlarıyla ortaklık kurmalıdır. Son olarak çalışma, son ekonomik gelişmeleri hariç tutarak, 1970'den 2022'ye kadar Somali'nin ekonomik büyümesi üzerinde doğrudan yabancı yatırımın etkisine odaklamaktadır. Bu nedenle ileridi dönemlerde alternatif ekonometrik modeller kurularak konuya farklı bakış açıları getirilebilir.
Özet (Çeviri)
Since 1994, Somalia's economy has grown significantly, reaching $5.731 billion in 2009 at a real growth rate of 2.6% predicted. Comparing Somalia to its neighbors, foreign direct investment (FDI) decreased slightly in 2014 and 2015. This had an effect on trade, competitiveness, employment creation, foreign savings, capital investment, productivity gains, and access to international markets. With an estimated GDP of $8.37 billion as of December 2023, Somalia is one of the least developed countries. In this study, the empirical relationship of foreign direct investments on economic growth in Somalia between 1970 and 2022 was examined with the help of the ARDL bounds test. In addition to direct foreign investments, inflation, trade balance, population growth and exchange rate variables, which are thought to have an impact on economic growth, were also examined. The study findings indicate the existence of a positive and statistically significant relationship between foreign direct investments and economic growth in Somalia in the specified period. On the other hand, while the effect of population growth and trade balance on economic growth was found to be positive, the effect of exchange rate and inflation variables on economic growth was found to be negative. Additionally, the coefficients are statistically significant. The study highlights the underdevelopment of Somalia's financial sector, with loans to asset finance decreasing by 10% in 2020. However, private sector credit grew steadily from 2015 to 2019, indicating growth potential. Challenges such as regulatory uncertainties and infrastructure development could hinder FDI growth despite the prevalence of mobile money. The study concludes that foreign direct investment (FDI) positively impacts economic growth in Somalia by stimulating growth in key sectors. Initial FDI inflows may not directly translate into higher growth, but lagged FDI effects emerge as positive and significant in the long run. Population growth also positively affects GDP growth as it leads to increased economic activity and production. Maintaining a positive trade balance in which exports exceed imports contributes to sustainable economic growth. Lagged GDP has a positive impact on current GDP growth, indicating a momentum effect in Somalia's economy. Real exchange rate depreciation is associated with higher long-run GDP growth, as a weaker exchange rate boosts exports and economic activity. Lower inflation also contributes to higher long-run GDP growth, as price stability creates a favorable environment for investment and economic expansion. To enhance Somalia's economic growth, the government should implement targeted policies to attract and retain foreign direct investments, prioritize investments in education and skills development, diversify exports, focus on improving the country's trade balance by reducing import dependence, invest in infrastructure development, promote price stability and control inflation. In addition, the government should encourage partnerships between the private sector and NGOs. Banks should partner with microfinance institutions to reach underserved populations and promote financial inclusion. Finally, the study focuses on the impact of foreign direct investment on Somalia's economic growth from 1970 to 2022, excluding recent economic developments. For this reason, alternative econometric models can be established in the future and different perspectives can be brought to the subject.