Hassas döküm yöntemiyle üretilen metalik biyomalzemelerin lazerle yüzey özelliklerinin geliştirilmesi
Improving the surface properties of metallic biomaterials with laser fabricated by investment casting method
  1. Tez No: 546271
  2. Yazar: EMRE AYKAÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA TÜRKMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Biyoteknoloji, Mühendislik Bilimleri, Science and Technology, Biotechnology, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışmada, endüstride yaygın olarak kullanılan alaşımlardan; 316L paslanmaz çelik malzemelerin hassas döküm yöntemi ile üretimi gerçekleştirilmiştir. Mikroyapıya bağlı olarak sertlik değerleri, geliştirilebilen ve kontrol edilebilen özelliklerin önemli bir aşamasını oluşturmaktadır. Bu amaçla hassas döküm yöntemi ile üretimi gerçekleştirilen 316L paslanmaz çelik malzemenin halihazırda ticari olarak kullanılan 316L paslanmaz çelik ile mikroyapı ve sertlik özellikleri arasındaki farklar irdelenmiştir. Ayrıca, iki farklı üretim yöntemi ile üretilen 316L malzemelerin yüzeyinde fiber lazerinin meydana getirdiği değişimler incelenmiştir. Kullanılan lazerin her iki yöntemle üretilen 316L malzemesinin yüzey yapısında farklı değişiklikler yaptığı gözlenmiştir. Malzemenin yüzeyi vücut sıvıları ve biyomalzeme arasında bir tampon olduğundan yüzey özellikleri ile biyouyuyumluluk arasında ilişki olduğu bilinmektedir. Bu çalışmada sitotoksisite testlerinden biri olan L929 hücre büyüme testi uygulanmış ve böylece lazerle yüzey işlemenin her iki yöntemle üretilen 316L malzemelerin biyouyuyumluluklarını nasıl etkilediği kıyaslamalı olarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the alloys commonly used in industry; 316L stainless steel materials were fabricated by investment casting method. Hardness values, depending on the microstructure, constitute an important stage of the properties that can be improved and controlled. For this purpose, the difference between the microstructure and hardness properties of 316L stainless steel material which is produced by precision casting method and the commercially used 316L stainless steel is examined. In addition, the changes of the fiber laser on the surface of 316L materials manufactured by two different production methods were examined. It was observed that the laser used made different changes in the surface structure of the 316L material produced by both methods. Since the surface of the material is a buffer between body fluids and biomaterials, it is known that there is a relationship between surface properties and biocompatibility. In this study, one of the cytotoxicity tests, L929 cell growth test was applied. In this way, It was comparatively investigated how laser surface treatment affects the biocompatibility of 316L materials manufactured by both methods.