Microstructure of titanium alloys produced by investment casting method
Hassas döküm yöntemiyle üretilen titanyum alaşımlarının mikroyapısı
- Tez No: 170826
- Danışmanlar: PROF.DR. SABRİ ALTINTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
ÖZET HASSAS DÖKÜM YÖNTEMİYLE ÜRETİLEN TİTANYUM ALAŞIMLARININ MİKROYAPISI Titanyum ve alaşımları spesifik mukavemet, paslanma direnci ve biyo-uyumluluk gibi faydalı özelliklere sahiptirler. Bu özellikleri nedeniyle havacılık, denizcilik ve biyomedikal alanlarında kullanılırlar. Döküm titanyumun dövme titanyuma göre üstünlükleri vardır. Aynı zamanda döküm yöntemi de titanyumun döküm kabiliyetini etkiler. Bu yüksek lisans tezinde hassas döküm yöntemiyle üretilen titanyum dökümünün mekanik özellikleri araştırılmıştır. Titanyum diş vidası incelenmiştir. Ayrıca titanyum alaşımları ve kobalt-krom alaşımları da incelenmiştir. Mekanik özellik-mikroyapı ilişkisini araştırmak için mekanik deneyler ve mikroyapı incelemeleri yapılmıştır. Titanyum numuneleriyle çekme deneyi, sertlik deneyi, mikrosertlik deneyi yapılmıştır. Mikroyapı incelemesi için optik mikroskop ve taramalı elektron mikroskobu kullanılmıştır. Elde edilen test sonuçlan ve mikroyapılar literatürdeki değerlerle ve mikroyapılarla karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT MICROSTRUCTURE OF TITANIUM ALLOYS PRODUCED BY INVESTMENT CASTING METHOD Titanium and its alloys have useful properties such as strength/weight ratio, corrosion resistance and biocompability. Because of these properties, they are used for aerospace, marine and biomedical applications. Titanium castings have advantages over wrought products. Also casting method affects the castability of titanium. The object of this master's thesis is to investigate mechanical properties of titanium casting produced by investment casting method. Titanium dental screw was examined. Also titanium alloys and cobalt-chromium alloys were examined. Mechanical tests and microstucture examinations were made to research mechanical property-microstructure relationship. Tension test, hardness test and microhardness test were made with titanium specimens. Optical microscope and scanning electron microscope were used for microstructure examination. Obtained test results and microstructures were compared with literature values and microstructures.