Açık hücreli metal köpüklerin hassas döküm yöntemi ile üretilebilirliğinin incelenmesi
Investigation of manufacturability of open cell metal foams by investment casting method
  1. Tez No: 684061
  2. Yazar: İBRAHİM AYHAN BAĞCI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NİLHAN ÜRKMEZ TAŞKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Bu çalışmada yapısal, otomotiv, uzay ve medikal alanlar gibi birçok alanda kullanılan düzenli boşluklu metal köpüklerin üretim yöntemlerinin geliştirilmesi üzerine çalışılmıştır. Düzenli hacimsel boşluklara sahip metal köpüğün model tasarımı istenilen boyutlarda ve hacimsel ölçülerde bilgisayar ortamında tasarlanmıştır ve eklemeli imalat yöntemlerinden biri olan üç boyutlu baskı yöntemiyle modeller üretilmiştir, sonrasında hassas döküm yöntemlerinden biri olan santrifüj döküm yöntemi ile alçı kalıba döküm gerçekleştirilmiştir. Döküm sırasında kullanılan malzemeler ve üç boyutlu baskı teknolojilerinden bahsedilmiş, üretilen numune üzerinde boyutsal tolerans ölçümleri yapılmıştır. Alçı kalıba santrifüj döküm yönteminin daha önce düzenli hücreli metal köpükleri için denenmemiş olması nedeniyle tezde bu aşamalar detaylı bir şekilde anlatılmıştır. Sonuç bölümünde yöntemin avantaj ve dezavantajlarına değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the development of the production methods of regular metal foams used in many fields such as structural, automotive, space and medical fields have been studied. The model design of the metal foam with regular volumetric cavities was created in the computer environment in desired dimensions and volumetric dimensions, and the models were produced by three-dimensional printing method which is one of the additive manufacturing methods. After that, one of the precision casting methods was carried out by means of centrifugal casting. Materials used during the casting and three-dimensional printing technologies were mentioned and dimensional tolerance measurements were made on the produced specimen. These steps have been described in detail in the thesis since the centrifugal casting method has not been previously tested for regular cell metal foams. In the conclusion section you can reach the advantages and disadvantages of the method.