Çanakkale Savaşı'nda görev yapmış Alman subayların anı kitaplarında Türk ve Türkiye imgesi
Images of Turks and Turkey in memorial books of German officers who served in Çanakkale War
- Tez No: 546291
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET OSMAN TOKLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Alman Dili ve Edebiyatı, Batı Dilleri ve Edebiyatı, German Linguistics and Literature, Western Linguistics and Literature
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Alman Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 183
Özet
Bu tez çalışmasında, Çanakkale Savaşı'nın tarihî süreçlerine, imgenin tanımı ve bu imgelerin edebiyata ve dile yansımasına kısaca değinildikten sonra Alman subayların anılarındaki Türk ve Türkiye imgesi ve Çanakkale Savaşı'na genel bakış açıları ayrıntılı olarak incelenmeye ve değerlendirilmeye çalışılacaktır. Anıların yazıldıkları dönem de göz önünde tutularak Alman subayların Çanakkale Savaşı'nda takındıkları roller ve Türk subaylarına karşı sergiledikleri olumlu veya olumsuz tavırlar, önyargılar ve düşünceler kendi anılarından hareketle yine ayrıntılı olarak analiz edilmeye çalışılacaktır. Bu anılar incelenirken, imge inceleme yöntemlerinden yararlanılacak, ancak tek bir imge inceleme yöntemi imge yorumlamalarında yeterli olamayacağı için eklektik yöntem kullanılacaktır. Çalışmanın amacı; Savaş Dönemi'nde ve sonrasında yayımlanan Alman subayların anı kitaplarında yer alan ön yargıları değerlendirmek ve tarihî belgelerin sadece Türkiye kaynaklı değil, aksine Almanya kaynaklı incelenmesi için de altyapı oluşturmaktır. Bu amaç doğrultusunda, Alman subayların anı kitaplarında Türklerin kim ve ne oldukları, bir Almanın gözünden o dönem içinde bir Türkün ve Türkiye'nin nasıl göründüğü, Türklerin hangi yönlerinin küçümsendiği, hangi yönlerinin övüldüğü ve hangi olayların Türklerin lehine ve aleyhine kullanıldığı sorularına yanıt aranacaktır. İkili ilişkilerin gelişmesine ve şekillenmesine doğrudan katkı sağlayacağı düşünülen bu çalışmanın, Türkiye'de yayımlanan Çanakkale Savaşı'nı konu alan anı kitaplarında Türk imgesinin çalışılmamış olması sebebiyle de alanda önemli bir başvuru kaynağı olması öngörülmektedir. Ayrıca, tarihîn belli yerlerinde gizli kalmış, Türkiye'deki Almanlara ait bazı yerleşim yerlerinin de günışığına çıkarılması bakımından bu çalışmanın önem arz edeceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, the image of Turk and Turkey, and common points of view on the Battle of Gallipoli will be investigated and evaluated in detail after shortly referring to the historical processes of the Battle of Gallipoli, the definition of image and projections of these images on literature and language. Considering as well the periods of time in which the memories were written, the roles taken by German military officers in the Battle of Gallipoli and their attitudes towards Turkish military officers, their prejudices against and opinions of them, positive and negative, will be analysed regarding their own memoirs. Enquiring into these memoirs, methods of image-analysing will be benefited; however, as one single method will not be sufficient in the interpretation of images, eclectic method will be employed. The aim of the study is to evaluate the prejudices in German military officers' memoirs published in and after the period of war and to form a basis to investigate historical documents relying on not only Turkish sources, but German ones as well. In this respect, the ways in which the Turks were identified by the Germans in their memoirs, the image of Turk and Turkey from the perspective of the Germans, the qualities by which the Turks were praised and the ones by which they were disparaged; and the events which were manipulated for or against the Turks will be scrutinized. Being considered to directly contribute to the development and consolidation of bilateral relationships, this study is predicted to be a significant reference guide due in literature to the fact that the image of Turk has not yet been studied in the memoirs on the Battle of Gallipoli and published in Turkey. Furthermore, this study is thought to be of significance in terms of disclosing some settlements belonging to the Germans in Turkey, which lie hidden in particular fields of history.