I. Dünya Savaşı'nda Kûtü'l Amâre Savaşları ve İngiliz Ordu komutanı Sir Percy Lake'in raporu ile Türk komutanların hatıralarının analizi
Analysis of the memory of Turkish commanders and the report of British Army commander Sir Percy Lake and the Kûtü'l Amâre Wars in World War I
  1. Tez No: 785591
  2. Yazar: FURKAN ACAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÇANLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hitit Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Osmanlı Devleti I. Dünya Savaşı'nda sınırları içinde ve dışında olmak üzere birçok cephede savaşmak durumunda kalmıştır. Genel olarak katıldığı cephelerde mağlubiyet yaşayan Osmanlı'nın Çanakkale Cephesi'nde deniz ve kara savaşlarında kazandığı başarıdan sonra en önemli zaferi Irak Cephesi'nde 29 Nisan 1916 tarihinde Kûtü'l Amâre'de muhasara altında tuttuğu İngiliz ordusunu teslim almasıdır. Kûtü'l Amâre Savaşları'nda İngiliz Ordusuna komutanlık yapmış olan General Sir Percy Lake'in Kûtü'l Amâre'nin teslim olması sonrasında yazmış olduğu ve Times Gazetesi'nde yayınlanmasının ardından Osmanlı Devleti tarafından Osmanlıca tercümesi yapılarak neşredilen raporun içerisinde yer alan bilgilerin aynı savaşlarda görev yapmış olan Türk komuta kademesinden subayların hatıratlarıyla karşılaştırılarak değerlendirmesi yapılacaktır. General Percy Lake'in yazmış olduğu rapor ve vermiş olduğu bilgilerin Türk subayların hatıratlarında verdikleri bilgilerle karşılaştırılması sonucunda Kûtü'l Amâre Savaşları, dönem içerisinde meydana gelen gelişmeler ve muharebelerde yaşanan asker kayıpları ve diğer zayiatlar daha iyi anlaşılabilecektir.
Özet (Çeviri)
During the First World War, the Ottoman Empire had to fight on many fronts, both inside and outside its borders. The most important victory of the Ottoman Empire, which was defeated in the fronts in which it participated in general, after the success in the sea and land wars at the Çanakkale Front, was the surrender of the British army, which was under siege in Kûtü'l Amare on 29 April 1916 in the Iraqi Front. The information contained in the report, which was written by General Sir Percy Lake, who had commanded the British Army in the Kûtü'l Amare Wars, after the surrender of Kûtü'l Amâre, was translated into Ottoman by the Ottoman Empire after it was published in the Times Newspaper, and published in the same wars. The evaluation will be made by comparing them with the memoirs of the officers from the Turkish command level who have served on duty. As a result of comparing the report written by General Percy Lake and the information he gave with the information given in the memoirs of Turkish officers, the Battles of Kutü'l Amare, the developments that took place during the period, the losses of soldiers and other casualties in the battles will be better understood.