Nüfusu 100.000 olan bir ilçeye kurulabilecek çöpten elektrik üretim santrali modellenmesi ve fizibilite çalışmalarının yapılması
Modelling of the electricity powerplant working with waste that can be established in a 100.000 population district and preparation of the feasibility studies
- Tez No: 546329
- Danışmanlar: PROF. DR. DURMUŞ KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Yeryüzünde hızla artan nüfusun ortaya çıkardığı iki önemli problemdir, enerji talebi ve atık. Mühendislik çözümleri her iki sorunu birbirine bağlı şekilde ortadan kaldırılabilecek yöntemler geliştirmiştir. Yerel yönetimlerin belirlediği sahalarda kurulan düzenli depolama alanlarında bir yandan atık yönetimi sağlanırken bir yandan da depo gazı emilimi yapılır. Belli proseslerden geçen bu yanıcı gaz kojenerasyon ünitelerinde yakılarak ortaya çıkan faydalı ısı ve elektrik enerjisi ülke ekonomisine katkı sağlar. Bu çalışmada ülkemiz koşullarında az nüfuslu il ve ilçelere kurulabilecek biyogaz santrali modellemesi yapılarak geri dönüş süreleri hesaplanmıştır. Çalışmada ele alınan başlıca aşamalar, atık toplama ve atık miktarı analizi, atık yapısı ve kalitesinin incelenmesi, biyogaz santrali tasarımı için gaz prognozu incelenmesi, biyogaz santrali ile üretilebilecek elektrik enerjisi hesaplanması, santral kurulum fizibilitesinin hesaplanması, şeklinde çalışma tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Energy and waste are the two major problems that rapid population growth on earth have yielded. Engineering solutions have developed methods that can solve both problems in relation with each other.While waste management can be attained on regular storage sites determined by the local administrations, storage gas absorbtion can also be achieved. After certain processes, this combustible gas is burnt in cogeneration units and the resulting useful heat and electrical energy contributes to the economy of the country. In this study, modelling of the biogas powerplants to be established in relatively less populated cities and districts regarding our country is made and return of investments are calculated. The major stages of the study, waste collection and waste quantity analysis, examination of the waste structure and quality, examination of the gas prognosis for biogas powerplant design, calculation of the electrical energy to be produced by biogas powerplant and the study is concluded with the calculation of the feasibility of the powerplant establishment.