Marka güvenini etkileyen faktörlerin belirlenmesi: Özel markalı ürünler üzerinde bir araştırma
Identification of factors affecting brand confidence: A study on private label products
  1. Tez No: 546349
  2. Yazar: FURKAN YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DR. ŞİMAL ÇELİKKOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu tez çalışmasında, özel markalı ürün kullanan tüketicilerin marka güvenlerinin; marka farkındalığı, marka çağrışımı ve algılanan kalite unsurlarından etkilenme derecesi analiz edilmiştir. Bu araştırmanın amacı; marka güvenini etkileyen faktörleri belirlemek ve özellikle özel markalı ürünler kullanan tüketiciler üzerinde, marka güvenini oluşturan faktörleri tespit ederek, işletmelere strateji belirlemelerinde önerilerde bulunmaktır. Literatür taraması yapıldıktan sonra, bir kısmıyla yüz yüze görüşülerek, bir kısmıyla ise; internet aracılığıyla yapılan anket uygulamasının ana kütlesi araştırmaya konu olan İstanbul'da özel markalı ürün kullanan tüketicilerdir. Araştırmanın ana kütlesini oluşturan özel markalı ürünler kullanan tüketiciler için; marka farkındalığının marka güveni üzerinde etkisi olmadığı ancak algılanan kalite ve marka çağrışımlarının marka güveni üzerinde anlamlı ve pozitif bir etkisinin olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis analyses the impact of brand awareness, brand association and perceived quality elements on consumers using private label products. The study aims to identify factors affecting brand confidence and make recommendations for companies to develop strategies through putting emphasis on the assessment of factors building brand confidence with consumers who use private label products. The first sections of the thesis present a review of existing literature and following these, the last section includes findings obtained through both online and offline surveys carried out in İstanbul among consumers using private label products. The obtained results demonstrate that although the relationship between two variables, brand awareness and brand confidence, is not positive, brand confidence is positively related to perceived quality and brand association.