Evli bireylerin öznel iyi oluş düzeyleri ile mizah tarzları, temel psikolojik ihtiyaçların doyumu ve evlilik uyumu arasındaki ilişkilerin değerlendirilmesi
The evaluation of the relationships between subjective well being level of married individuals, humor styles, satisfaction of basic psychological needs, and marital adjustment
  1. Tez No: 546364
  2. Yazar: MERYEM KULABER DEMİRCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE ODACI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trabzon Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Evliliğin sağlıklı bir şekilde yürütülmesini sağlamak ve boşanmaları önlemek için, bireylerin mutluluğunu ele alan“öznel iyi oluş”ve öznel iyi oluşu etkileyen faktörlerin araştırılmasına yönelik yapılan çalışmaların sayısı artmıştır. Evli bireylerin mutlu olmalarını sağlamak için, evliliklerin uyumlu bir şekilde devam etmesi ve evli bireylerin ihtiyaçlarını belirlemek önemlidir. Bu çalışmanın temel amacı; evli bireylerde öznel iyi oluş ve mizah tarzları, temel psikolojik ihtiyaçların doyumu ile evlilik uyumu arasındaki ilişkileri incelemektir.Araştırma verilerinin analizinde, SPSS 23.00 paket programı ve AMOS 23.0 programlarından yararlanılmıştır. Psikolojik ihtiyaç doyumu ve evlilik uyumunun aracılık rolü iki aşamalı yapısal eşitlik analizi prosedürü kullanılarak test edilmiştir. Elde edilen bulgular; uyumlu mizah tarzları ile öznel iyi oluş arasındaki ilişkide hem evlilik uyumu hem de psikolojik ihtiyaç doyumunun tam aracı rolü olduğu, ayrıca uyumsuz mizah tarzları ile öznel iyi oluş arasındaki ilişkide de hem evlilik uyumunun hem de psikolojik ihtiyaç doyumunun tam aracı olduğu şeklindedir. Buna ek olarak, uyumlu mizah tarzları psikolojik ihtiyaç doyumunu ve evlilik uyumunu pozitif yönde etkilemektedir. Uyumsuz mizah tarzları ise, psikolojik ihtiyaç doyumu ve evlilik uyumuna negatif yönde etkide bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
To ensure that marriage can be carried out in a healty way and to prevent divorsing, the number of studies aimed at“subjective well being”that handles the happiness of individuals and the factors that affects this subjective well being have increased. It is important to determine the needs of married individuals for the contunity of marriages.The main purpose of this study is to investigate the relationship between subjective well being in married individuals, humor styles and basic psychological satisfaction with marital adjustment.SPSS 23.00 package programme and AMOS 23.0 programmes were used in the analysis of the research data. The mediation role of psychological need satisfaction and marital adjustment were tested by using a two stage structural equation analysis procedure.. In the findings; there is a full mediator role in both marital adjustment and psychological need satisfaction in the relationship between harmonious humor sense and subjective well being. There is also a total mediator role both in marital adjustment and pshychological satisfaction in the relationship between incompatible humor style and subjective well being. In addition, harmonious humor style affect psychological satisfaction and marital adjustment positively. Incompatible humor style affect psychological satisfation and marital adjustment negatively.