Suça sürüklenen çocukların bağlanma stilleri ve aile aidiyetleri: Marmara Bölgesi örneği
Attachment styles and family belonging of juvenile delinquents: The Marmara region sample
  1. Tez No: 546411
  2. Yazar: YUNUS DURSUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FETHİ GÜNGÖR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sosyal Hizmetler, Social Services
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yalova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 178
Özet
Çocuk Destek Merkezlerinde korunma ve bakım altında olan suça sürüklenen çocukların ebeveyn ve akranlarına bağlanma stilleri ve aile aidiyetlerinin çeşitli değişkenlere (sosyo-demografik özellikler, göç, sağlık, aile ilişkileri, ebeveynleriyle iletişim ve ilişkileri, kendilerinde, ailelerinde ve çevrelerinde suça sürüklenme durumları vb.) göre ilişkisini araştırmak amacıyla yapılan bu araştırma nicel araştırma kapsamında ilişkisel araştırma yöntemiyle tasarlanmıştır. Bağlanma ve aile aidiyetinin bireylerin psiko-sosyal gelişimi için oldukça önemli olduğu; güvensiz bağlanma ve düşük aile aidiyetinin çocuklar için bir takım olumsuz etkilerinin olduğu, bu olumsuz etkilerinden biri de onların suça sürüklenmesine neden olduğudur. Çocuk suçluluğu üzerine pek çok araştırma yapılmasına rağmen korunmaya ihtiyacı olup kurum bakımında kalan suça sürüklenen çocukların bağlanma düzeyleri, aile aidiyetleri hakkında hiç çalışma yapılmamıştır. Çalışmada Marmara bölgesinde Kocaeli, Bursa, Tekirdağ ve İstanbul ilinde suça sürüklenen çocukların korunma ve bakım altında olduğu kurumların olduğu 5 kuruluşta 18'i kız 49'u erkek olmak üzere toplam 67 çocuk ile görüşme gerçekleştirilmiştir. Araştırmada suça sürüklenen çocukların bağlanma stillerinin ve aile aidiyetlerinin sosyo-demografik özellikler, sağlık, aile ilişkileri, ebeveynleriyle iletişimleri, kendilerinde, ailelerinde ve çevrelerinde suça sürüklenme durumları vb. gibi çeşitli değişkenler arasındaki ilişkilerin değerlendirilmesi amacıyla Ebeveyn ve Arkadaşlara Bağlanma Envanteri- Kısa Formu (EABE), Aile Aidiyeti Ölçeği ve Araştırmacı tarafından geliştirilen Kişisel Bilgi formu kullanılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre suça sürüklenen çocukların cinsiyeti, eğitim seviyeleri, ailelerinin birlikte yaşayıp yaşamadığı, göç edip etmedikleri, ailede ruhsal hastalık bulunup bulunmaması, okulda disiplin cezası alıp almamaları, sosyal aktivite yapıp yapmamaları, ebeveynlerinden şiddet görmeleri, ebeveynleri ile ilişkileri, iletişimleri ve yüz yüze görüşmeleri; kardeşleri ve arkadaşları ile ilişkileri, iletişimleri ve yüz yüze görüşmeleri onların bağlanma düzeylerini ve aile aidiyetlerini etkilediği anlaşılmıştır. Yine çocukların sosyo-demografik özelliklerine bakıldığında düşük eğitim seviyesine sahip olmaları, okul terk oranının fazla olması, psikiyatrik rahatsızlıklarının olması, çok kardeş sahibi olmaları, parçalanmış ebeveyn sayısının fazla olması, çocukta ve ailede madde kullanan birey sayısının fazla olması, ebeveynlerin düşük sosyo-ekonomik seviyede olması, ebeveynlerin vasıfsız işlerde çalışması, ebeveynlerin düşük eğitim seviyesine sahip olması, ebeveynleri suça sürüklenen birey sayısının fazla olması, arkadaş ve çevrede suça sürüklenen birey sayısının fazla olması literatürdeki çalışmalar ile uyumlu olarak araştırmamızdaki ergenlerin de suça sürüklenmesinde oldukça etkili olduğunu göstermektedir. Bu kapsamda bulgularımız suça sürüklenen çocukların özellikle de korunma ve bakım altında olan çocukların riskli davranışlarının azaltılması ve rehabilitasyonlarının sağlanması hususunda gerek kurum bakımında gerekse de aile odaklı çalışmaların yapılmasına rehberlik etmesi açısından önem arz etmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to determine attachment styles of juvenile delinquents who are under protection and care in child support center, with their parents and peers and belonging to their families; and to determine whether attachment styles and family belonging differ according to various variables (age, gender, educational status, family structure, parental characteristics). This study was carried out by relational research method within the scope of quantitative research. Attachment and family belonging are very important for the psycho-social development of individuals, and that the lack of secure attachment and family belonging with some negative socio-demographic characteristics has harmful effects on children and causes them to be dragged into crime. In this study, a total of 67 cases, 18 of whom were female and 49 were male, were interviewed in 5 institutions where the children were under protection and care in Child Support Center of Kocaeli, Bursa, Tekirdağ and İstanbul province. In the study, Short Form of Inventory of Parent and Peer Attachment (IPPA), Family Sense of Belonging Scale and Personal Information Form developed by the researcher were used to evaluate the relationship between attachment styles, family belonging and some socio-demographic characteristics. According to the results of the research, the gender of the adolescents, whether their families live together, whether they migrate, whether there is mental illness in the family, whether they have disciplinary punishment in the school, whether they have social activities, their violence, their parents' relations with them, their communication and their face-to-face interviews; relations, communication and face-to-face interviews with their siblings and friends were found to affect their levels of attachment and their family belonging. When the socio-demographic characteristics of children who were dragged into crime, having low education level, having high school dropout rate, having psychiatric disorders, having more siblings, having more fragmented parents, higher number of individuals using children and family members, low socio-economic level, parents working in unskilled jobs, parents having low levels of education, the number of individuals whose parents are involved in crime, the high number of individuals who have been subjected to crime in friends and in the environment indicate that adolescents in our study are also very effective in committing crime. In this context, our findings are important in terms of guiding family-oriented studies to reduce the risky behaviors of children particularlay who are committing crime.