OHSAS 18001 iş sağlığı ve güvenliği yönetim sistemleri ve bir elektronik firmasında uygulanması
OHSAS 18001 occupational health and safety managemet systems and implementation of an electronic company
  1. Tez No: 546426
  2. Yazar: BAHAR ÖNBEY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLŞEN AKMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
İş Sağlığı ve Güvenliği faaliyetlerindeki ulaşılması beklenen ana hedef; çalışan kitlesindeki maksimum sağlık ve güvenlik faktörüdür. Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından gerçekleştirilen 2016 yılı istatistiklerine göre; 2016 yılı toplamda 286 bin 68 iş kazası yaşandı ve 597 meslek hastalığı tespit edildi. Türkiye Genelinde kazaların, geçen yıl ile kıyaslandığında arttığı görülmüştür. 2016 yılındaki ölümlü iş kazası toplam sayısı 1.405 olarak sonuçlandı. 2015 yılı ölümlü iş kazası toplam sayısı 1.252 olarak tespit edilmiş ve geçen yıla nazaran Türkiye geneli ölümlü kazaların oranında %12,22 artış olduğu gözlenmiştir[1]. Özellikle ülkemizde meydana gelen kazaların sıklığı, boyutları maddi ve manevi kayıpların büyüklüğünün fazla olması ve aynı zamanda yapılan istatistiksel çalışmalarda ülkemizin, dünya ülkeleri kaza sıralamasında ilk sıralarda yer alması konunun önemini iyice artırmaktadır. Yüksek Lisans Tezi olarak sunulan bu tez çalışmasında OHSAS 18001 bir yönetim felsefesi olarak ele alınmış, yönetim sistemlerinin temel kavramları üzerinde durulmuştur. OHSAS 18001'in Elektronik Sektöründeki sisteme sağladığı faydaları açısından verimlilik, sağlık ve güvenlik faktörünün iyileştirilmesi ile birlikte sürekli iyileştirme ve geliştirme uygulamaları üzerinde çalışılmıştır. Örnek olarak seçilen NA-DE Elektronik San. Tic. A.Ş.'de ki uygulamalarına ve kalite yönetim sistemindeki uygulamaları sonrasındaki iyileştirmelere yer verilmiştir. NA-DE Elektronik San. Tic. A.Ş.'de 2015 yılında tehlike tanımlamları ve mevcut sistem analizi gerçekleştirilerek OHSAS 18001 Kalite Yönetim Sistemi çalışmalarının altyapısı oluşturulmuştur. 2016 yılında ise NA-DE Elektronik'te hedeflenen OHSAS 18001 Kalite Yönetim Sistemi ve İş Sağlığı ve Güvenliği hedefleri ortaya konumuştur. 2017 Yılı sonunda OHSAS 18001 uygulamaları ile gerçekleşen durumunun istatistiksel kaza analizleri, İSG hedef parametreleri yönünden incelenerek, 2016 yılı hedeflerine ulaşabilme oranlarının ve sisteme yönelik kazanımlarının karşılaştırılması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The main target to be achieved in Occupational Health and Safety activities is; is the maximum health and safety factor in the working population. According to the 2016 statistics of the Social Security Institution ; for work accidents and occupational diseases, there were 286 thousand 68 work accidents and 597 occupational diseases in 2016. In General of Türkiye the accident happens, , increased comparing with the last year.There were fatal occupational injuries in 2016 resulted in a total number of 1,405. These figures showed that 2015 fatal occupational accidents were determined 1252 and compared to last year the total number of fatal accidents Türkiye general rate increase was observed to be 12.22%[1]. Especially in our country, the frequency of accidents, the size of the material and moral losses are high in size and at the same time in the statistical studies of our country, the world accident rankings, in the first place ranking of the countries in the world is increasing the importance of the issue. In this thesis, OHSAS 18001 is considered as a management philosophy and the main concepts of management systems are discussed. In order to improve the efficiency, health and safety factor of OHSAS 18001 in terms of benefits provided to the system in the Electronic Sector, continuous improvement and development practices were studied.For instance, the applications at 'NA-DE Elektronik San. Tic. A.Ş' which is selected as an example and the improvements after the implementations in quality management system are explained. In 2015 NA-DE Elektronik San. Tic. A.Ş. , the infrastructure definitions and existing system analysis were performed and the infrastructure of OHSAS 18001 Quality Management System was established. In 2016, OHSAS 18001 Quality Management System and Occupational Health and Safety targets are defined. At the end of 2017, the results of OHSAS 18001 applications were analyzed in terms of statistical accident analyzes, examined of Occupational Health and Safety target parameters and comparison of 2016 targets and system gains.