OHSAS 18001 iş sağlığı ve güvenliği yönetim sisteminin İSO 14001 çevre yönetim sistemi ile ilişkileri ve bir örnek uygulama
The relations between OHSAS 18001 occupational health and safety assessment series and ISO 14001 environmental management system and a
  1. Tez No: 293001
  2. Yazar: REŞAT ALP TOKSÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SAİME ORAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
OHSAS 18001 İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sistemi; kuruluşların hem ekonomik hem de iş sağlığı ve güvenliğine yönelik hedeflerine ulaşabilmeleri konusunda yardımcı olmak için planlanan, koordine edilen ve yürütülen bütünsel ve sistematik bir yönetim anlayışıdır. Bu yönetim anlayışı bir sistem dâhilinde yürütülmektedir. İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sistemleri standardının asıl amacı önleyici olmasıdır. Bununla birlikte sistem her ne kadar önleyicilik üzerine kurulmuşsa da, gerekli kontrol mekanizmalarını, düzeltici faaliyetleri ve geri besleme mekanizmalarını da içermektedir. Ülkemizde yaşanan iş kazalarının insani ve ekonomik boyutları düşünüldüğünde iş sağlığı ve güvenliği sisteminin önemi daha iyi anlaşılmaktadır.ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemi ise özünde doğal kaynak kullanımının azaltılması, toprağa, suya, havaya verilen zararların minimum düzeye indirilmesini amaçlayan, risk analizleri tabanında kurulan bir yönetim modelidir. ISO 14001 bir ürün standardı değil sistem standardıdır ve ne üretildiğinden ziyade, nasıl üretildiği ile ilgilenmektedir. Bu standart çevre performansının izlenmesi ve sürekli iyileştirilmesi temeline dayanmakta ve çevre faktörlerine ilişkin olarak ilgili mevzuat ve kanunlar tarafından tanımlanmış koşullara uymayı şart koşmaktadır.Bu çalışmada OHSAS 18001 İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sistemi ve ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemi ayrıntılı olarak açıklanmaktadır. Temel olarak aynı prensibe dayanan bu iki yönetim sistemi arasındaki ilişki, birlikte ve entegre olarak yürütülen bir kuruluşta incelenmiş ve somut verilerle desteklenmiştir.
Özet (Çeviri)
OHSAS 18001 Occupational Health and Safety Management System is a holistic and systematic management approach coordinated, planned and carried out for helping organizations to achieve the objectives of both economic and occupational health. This management approach is carried out within a system. The main aim of occupational health and safety management systems standard is being preventive. However, although the system is installed on the prevention, it includes necessary control mechanisms corrective actions and feedback mechanisms. The importance of occupational health and safety system is better understood when we consider the humanitarian and economic dimensions of work-related accidents in our country.On the other hand ISO 14001 environmental management system is a risk-analysis based management model which aims reducing the use of natural resources, minimizing the damage which has revealed in the soil, water and air. The ISO 14001 is not a product standard, it is a system standard and concerns with how is the product produced rather than what is produced. This standard is based on the basis of continual improvement of environmental performance monitoring and stipulates that complying with the conditions defined by law and relevant legislation in relation to environmental factorsIn this study, The OHSAS 18001 Occupational Health and Safety Management System and ISO 14001 Environmental Management System is described in detail. The relationship between these two management systems which is based on the same principle as the basic, examined in an organization that carries out these two management systems in an integration and supported by concrete data.