Yer bazlı destek sistemi (BGAS)
Ground based augmentation system (GBAS)
  1. Tez No: 546468
  2. Yazar: SALİH BAŞAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHARREM YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sivil Havacılık, Civil Aviation
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Havacılık Bilimi ve Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Yer bazlı seyrüsefer sistemi (GBAS), dünyanın neredeyse her yerinde kapsama alanına sahip olan, günümüzün en modern teknolojilerinden bir tanesidir. Sivil havacılık açısından devrim niteliğinde olan bu gelişme, her türlü hava şartlarında yüksek hassasiyetli çalışarak, uçağı, havalimanındaki bir körükten alıp dünyanın başka bir ucundaki bir körüğe götürüp yanaştırmaktadır. Geleneksel seyrüsefer sistemlerine nazaran pek çok avantajı bulunan GBAS sisteminin kısa süre içerisinde birçok ülke tarafından kabul görmesi pek zor olmamıştır. Yer bazlı destek sistemi (GBAS), GNSS' nin gereksinimlerini karşılayarak hassas yaklaşma operasyonları için destek sağlamayı ve körükten körüğe uçuşları daha da sorunsuz hale getirmeyi amaçlamaktadır. GNSS' in özelliklerine ilave olarak, GBAS destekli kalkış, iniş ve yer hareketlerinde konum bilgisi sağlayarak hassas bir seyrüsefer hizmeti sağlamaktadır. Bu tez'in amacı, Yer Bazlı Destek Sistemi (GBAS)' ın, ne olduğu, sistem ekipmanları, çalışma prensibi, diğer sistemlere göre avantajları gibi birçok konu ele alınarak, yeni olan bu teknolojinin tanıtılması hedeflenmiş ve kullanımı konusunda tavsiyelerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The Ground-Based Augmentation System (GBAS) is one of the most modern Technologies with coverage almost anywhere in the world. This development, which is revolutionary in terms of civil aviation, works with high sensitivity in all kinds of weather conditions, takes the airplane from a gate to another one on the otherside of the world. The GBAS system which had many advantages over conventional navigation systems was not difficult to accept in many countries in a short period of time. The Ground-Based Augmentation System (GBAS) aims to provide support for precise approach operations by meeting the requirements of the GNSS and to make flights from gate to gate without any problem. In addition to the features of GNSS, it provides accurate navigation service by providing positioning formation on GBAS aided departure, landing and ground movements. The aim of this thesis is to introduce the new technology Ground Based Augmentation System (GBAS), system equipments, working principle and its advantages over the other systems and giving suggestions for it to be used.