Development of a decision support system for performance-based landfill design
Performans-bazlı katı atık depolama sahası için karar destek sistemi geliştirilmesi
  1. Tez No: 176921
  2. Yazar: BAŞAK ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN YAZICI, PROF. DR. KAHRAMAN ÜNLÜ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 336
Özet
Performans-bazlı katı atık depolama sahası tasarımı, son yıllarda katı atık yönetiminde benimsenen, ABD, AB ülkeleri ve Güney Afrika gibi ekonomisi gelişmekte olan ülkelerde uygulanan yeni bir tasarım yaklaşımıdır. Bu yaklaşım ?tek-tip?çi tasarım anlayışını reddetmekte ve katı atık depolama sahası tasarım elemanlarını (üst örtü, depolama tabanı ve sızıntı suyu toplama sistemi) ve bunların tasarım detaylarını, performans ölçütlerine göre (yer altı suyu kirliliği ve stabilite) en iyi performansı sağlayacak şekilde ve sistem değişkenlerine (iklim, saha hidrojeolojisi ve atık yüküne bağlı olarak depolama sahasının boyutu) uygun olarak seçen bir tasarım yaklaşımı sunmaktadır. Karar mekanizmasında yer alan tasarım elemanları, performans ölçütleri ve tasarım değişkenleri performans-bazlı katı atık depolama sahası tasarımını karmaşık bir çevresel problem haline getirmektedir. Karar destek sistemleri (KDS) bu karmaşıklığı gidermede en çok ümit vaat eden yaklaşımların başında gelmektedir. İstatistiksel/nümerik yöntemler, ve coğrafi bilgi sistemleri gibi araçların farklı mimarilerde entegre edilebiliyor olması da KDS'nin karmaşık problemleri çözme ve karar verme mekanizmalarını desteklemektedir. Bu tez çalışmasında, performans-bazlı katı atık depolama sahası tasarımı için tasarım elemanlarının, sistem değişkenleri ve performans ölçütlerini göz önüne alarak seçimine yardımcı olacak bir KDS geliştirilmiştir. Sistem simülasyon modelleri, tasarım modeli ve hesaplama modülleri özgün bir KDS mimarisinde birleştirilmiştir. Ön tasarım ve ayrıntılı tasarım aşamalarından oluşan iki aşamalı bir KDS geliştirilmiştir. İstenen performansı sağlayacak olan tasarım bileşenlerinin seçimi stabilite ve yer altı suyunun varlığı ve hassasiyetiyle ilgili kaygılar göz önünde bulundurularak, KDS'den elde edilen bilgi ve verilere dayanarak gerçekleştirilecektir, Geliştirilen KDS'nin kullanımı bir gerçek bir de varsayıma dayanan örnek saha üzerinde gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Performance-based landfill design approach is a relatively new design approach adopted recently in solid waste management and applied in USA, European Union countries and some developing-economy countries like South Africa. This approach rejects the strict design criteria and accommodates a design that selects the most appropriate design components of a landfill (final cover, bottom liner, and leachate collection system) and their design details to result in the best overall performance with respect to performance criteria (groundwater contamination and stability) considering the system variables (climatic conditions of the site, site hydrogeology, and size of the landfill). These design components, performance criteria and design variables involved in decision process make performance-based landfill design a complex environmental problem. Decision support systems (DSS) are among the most promising approaches to confront this complexity. The fact that different tools can be integrated under different architectures confers DSSs ability to confront complex problems, and capability to support decision-making processes. In this thesis study, a DSS to aid in the selection of design components considering the design variables and performance criteria for performance-based landfill design was developed. System simulation models and calculation modules were integrated under a unique DSS architecture. A decision support framework composed of preliminary design and detailed design phases were developed. The decision of appropriate design components leading to desired performance was made based on stability issues and vulnerability of groundwater, using knowledge gathered from DSS. Capabilities and use of the developed DSS were demonstrated by one real and one hypothetical landfill case studies.