Bazı Schiff bazı türevi bileşiklerinin teorik hesaplamaları
The theoretical calculations some Schiff base derivatives
- Tez No: 546467
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HALİL BERBER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 216
Özet
Schiff bazları birçok alanda kullanımı olan bileşiklerdir. Son yıllarda bu bazlarla ilgili çok fazla araştırma yapılmıştır. Çalışmamızda önceden sentezlenmiş bazı Schiff bazlarının teorik hesaplamaları yapılmıştır. Hesaplaması yapılan Schiff bazları, sübstitüe fenilhidrazin türevi Schiff bazı bileşikleridir. Bu bazlarda azota bağlı hidrojenin tautomer göstermesi söz konusudur. Bu durum Schiff bazlarının katı ve çözücü ortamında farklı özellikler göstermesine sebep olmaktadır. Özellikle yapı tayininde belirgin olarak tautomer formlarının katı ve çözücü ortamında IR, UV-Vis., NMR, vb. sorun oluşturmaktadır. Tautomer oranının sentezden önce bilinmesi yapı analizini oldukça kolay kılmaktadır. Ayrıca teorik olarak hesaplanan parametreler de solvatokromizm, optik ve elektronik gibi birçok özelliğe ışık tutması beklenmektedir. Önceden sentezlenmiş bir seri sübstitüe fenilhidrazin türevi Schiff bazlarının teorik hesaplamaları Gaussian 09 programı ile yapıldı. Bu bileşikler ve olası tautomer yapıları vakum ve çözücü fazında DFT yöntemi B3LYP/6-311g (d,p) seviyesinde, incelenerek kararlı tautomer yapıları belirlendi. Tüm bileşiklerin Elektronik ve Termal Serbest Enerjilerin toplamı (SETFE), dipol momentleri, muliken yükleri, HOMO-LUMO enerjileri, titreşim frekansları (IR) , 1H-NMR, 13C-NMR ve elektronik geçişleri (UV-Vis spektrumları), hesaplandı.
Özet (Çeviri)
Schiff bases are compounds that are widely used for different purposes in several areas. A growing body of research focusing on Schiff Bases has existed over the past decades. In this paper, theoretical calculations of some certain Schiff bases previously synthesized were conducted. The calculated Schiff bases are compounds which are Phenylhydrazine Derivate Schiff Bases. It can be noted that hydrogen displays tautomer, depending on nitrogenous in these bases. This situation leads Schiff bases to show varieties in solid and solvent environment. When it comes to determination of form, IR, UV-Vis., NMR, etc. pose some challenges in solid and solvent environments of tautomer forms. Identifying tautomer ratios before the synthesis makes the analysis of the form easier. Additionally, parameters theoretically calculated are expected to shed light on such features as solvatokromizm, optical and electronic. Theoretical calculations of Schiff bases which are a series of substitute Phenylhydrazine Derivate synthesized beforehand were performed through Gaussian 09. Stabilized tautomer forms of these compounds and likely tautomer forms were identifying, by examining in the existence of vacuum and solvent through DFT method B3LYP/6-311g (d,p). In all compounds and likely tautomer forms, sum of electronic and thermal free energies (SETFE), dipole moments, mulliken charges, HOMO-LUMO energies, vibration frequencies (IR), 1H-NMR, 13C-NMR and electronic transition mechanism (UV-Vis spectrums) were calculated by means of vacuum and liquid environment.